İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir’de Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Türkiye Finali Coşkusu

İzmir’de Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Türkiye Finali Coşkusu

09-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-2017 

 
 

  İzmir’de Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Türkiye Finali Coşkusu

 

        Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Kur’an-ı Kerimi güzel okuma yarışması Türkiye finali İzmir Sabancı Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.
        İzmir Valisi Erol AYYILDIZ, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, ve pek çok davetlinin katıldığı  yarışma saat 10:00’da başladı.

       Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ Türkiye finalinde sizleri İzmir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Bağlı olmaktan şeref duyduğumuz İslam’ın mukaddes kitabı Kur’an-ı Kerim, Allah katından insanlara indirilen büyük bir lütuf ve hidayet kaynağıdır. İnsanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran Kur’an-ı Kerim bütün kitapların ve ilimlerin ana kaynağıdır.  Kâinatın efendisi Hz. Muhammed (s.a.v.) :  “Sizin en hayırlınız Kuran-ı Kerim-i öğrenen ve öğretendir.” buyurmuştur.  Kur-ân’ı Kerim-i öğrenmeden,  içindeki mesajı kavramadan dini öğrenmenin; dinin ne olduğunu anlamanın mümkün olmayacağının mesajını vermiş bizlere. Bu anlamda Kur-an’ı Kerim’i öğrenmek ve öğretmek en hayırlı iştir. Kuran-ı Kerim’in hakkını vererek güzel okunması, kalpleri fethedilmesi bakımından çok önemlidir. “Kur’an-ı biz indirdik, O’nu koruyacak olanda biziz.”  buyuruyor Rabbimiz. Kur’an’ın korunması vazifesinde Kur’an hafızlarına da büyük bir mesuliyet yüklenmiştir.  Kur’an’ın eşsiz sadâsının ve manasının nesilden nesile aktarılmasında büyük emeği olan hafızlar Kur’an’ın hamisidirler dedi.
       Törende ikinci konuşmayı yapan Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, İmam Hatip Okullarımızın, Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğunu, yakın bir gelecekte akademik başarı başta olmak üzere, sosyal/kültürel yönden de büyük başarılara imza atacaklarını söyledi. Bu yarışmaları genişleterek geleneksel hale getirdiklerini, Türkiye´nin 10 farklı bölgesinden 10 tane birincinin finale geldiğini, Kur’an-ı Kerim’i en güzel okuyan öğrencilerin okullarımızda yetiştiği kadar, O’nu  anlayacak ve yaşayacak öğrencilerin de  okullarımızda yetiştiğini belirtti.
       İzmir Valisi Sayın  Erol AYYILDIZ, böyle bir yarışmaya ev sahipliği yapmaktan büyük bir  gurur ve onur duyduğunu belirtti. İmam Hatip okullarının Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayarak hafızların yetişmesinde emeği geçen bütün hocalarına teşekkür etti.
      Gaziemir Şehit Mustafa Yaman Anadolu İmam Hatip Lisesi İmam Hatip Ortaokulu İlahi korosu Asr suresini seslendirmesinden sonra yarışma başladı.
      Diyanet işleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin başkanlığında  diğer dört üyeden oluşan jüri ile yarışma başladı.
      Büyük bir heyecana sahne olan yarışmada  Birinciliği, Zeytinburnu Merkez Efendi Anadolu İHL öğrencisi Ahmet Can YILDIZ ,İkinciliği, Kahramanmaraş Türkoğlu Anadolu İHL öğrencisi Bekir BÜYÜKKURT ve üçüncülüğü de, Ankara Yenimahalle Tevfik İleri Anadolu İHL öğrencisi Muhammed Mücahit Murat,  elde etti.
 Yarışmada dereceye giren öğrencilerden birinciye; bir tam, beş çeyrek altın tablet, telefon, laptop, saat, takım elbise ve gömlek, ikinciye; bir yarım, dört çeyrek altın, tablet, telefon, laptop, saat, takım elbise ve gömlek, üçüncüye de  üç çeyrek altın, tablet, telefon, laptop, saat, takım elbise ve gömlek hediye edildi.  Tören,  Kültür ve  Turizm Müdürlüğü’nün tasavvuf korosunun okuduğu ilahilerle son erdi.

 

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.