İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir’de 460 Bin Öğrenciye Böbrek Sağlığı Eğitimi Verilecek

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Böbrek Vakfı (TBV) arasında, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki 460 bin öğrenciye aşırı tuz ve şeker tüketiminin böbrek sağlığına etkileri ile ilgili eğitimlerin verileceği “Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Zararları ile Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Hayat Tarzı Önerileri Eğitim Projesi” için protokol imzalandı.
İzmir’de 460 Bin Öğrenciye Böbrek Sağlığı Eğitimi Verilecek

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Böbrek Vakfı (TBV) işbirliğinde yürütülecek olan “Aşırı Tuz ve Şeker Tüketiminin Zararları ile Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Hayat Tarzı Önerileri Eğitim Projesi” kapsamında yaklaşık 460 bin ilkokul ve ortaokul öğrencisine verilecek eğitimler için protokol imza töreni gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve TBV Başkanı Timur Erk arasında imzalanan protokol sonrası, projenin ilk eğitimi TBV Proje Koordinatörü Ayşe Onat, Diyetisyen Çağla Dağ, Diyetisyen Gökçen Efe Aydın eşliğinde Alsancak Melih Özakat İlkokulu’nda gerçekleştirildi. TBV Başkanı Timur Erk, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’ye plaket takdim edip, kendi yazdığı kimya kitabını hediye etti. Böbrek sağlığının korunmasına ilişkin erken yaşlarda farkındalığı arttırmak adına bilgi ve bilinç kazandırmayı amaçlayan projenin ilk ayağı Alsancak Melih Özakat İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Güzelyalı Ortaokulunda gerçekleştirilecek. Eğitimlerde sunulan şeker afişi ile gazlı içeceklerde, soğuk çaylarda, meyve sularında, aromalı sütlerdeki şeker miktarı gösterilerek öğrenciler bu konuda bilgilendirilecek.

“SAĞLIKLI BİR NESİL SAĞLIKLI BİR TOPLUM DEMEKTİR” 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, eğitimlerin çocuklar tarafından fazla tüketilen hazır gıdaların ve şeker ilave edilmiş içeceklerin zararları hakkında onları bilinçlendirmesi adına çok faydalı olacağını ifade ederek, “ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak önceliğimiz gözümüzden sakındığımız evlatlarımızı sağlıklı bireyler olarak yetiştirmektir. Sağlıklı bir nesil sağlıklı bir toplum demektir. Çocuklarımızın sık tükettiği içeceklerdeki şeker miktarı hiç düşünmediğiniz kadar yüksek olabiliyor. Bu konuda anne babalar ve öğretmenlerimiz de çocuklarımızı doğru yönlendirmeliyiz. Çocukların obeziteye karşı, aşırı şeker ve tuz kullanımına karşı dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Özellikle kantinlerimizde ve yemekhanelerimizde çocuklarımızın beslenme hususlarını hem öğrenci ve öğretmenlerimize hem de velilerimize aktarıp bu bilinci ve farkındalığı oluşturmayı amaçladık. Bununla birlikte son dönemlerde çocuklarda oluşan obeziteye ve diyabetik hastalıklara dikkat çekmek ve bunu minimize etmek istiyoruz. İzmir’de bir farkındalık oluşturma amacıyla Türk Böbrek Vakfı ile birlikte eğitmenlerimizin okul öğretmenlerine bilgi aktarımı ile öğrencilerde bilinç oluşturulacak. Ders programının dışında özellikle velilere yönelik bir çalışma olacak, ders içerisinde de öğretmenlerimiz bu konulara değinecek” diye konuştu.

14-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.