İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıldönümü heyecan ve umutla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere büyük bir coşku hakimdi.
İzmir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıl dönümü, İzmir’de heyecanlı anlara sahne oldu. Kutlama programı 29 ekim sabahı İzmir Valiliği’nde gerçekleştirilen kabul töreni ile başladı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, valilikte tebrikleri kabul etti. Protokol daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçti.

Heyecan, umut ve coşkunun bir arada yaşandığı meydanda ilk önce; Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, üstü açık araçla tören alanından geçerek halkı selamladı. Törene, İzmir’in milletvekilleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalara yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, halk oyunları ve zeybek gösterilerini ilgiyle izledi. Kutlamalarda,  belediye çalışanlarından farklı sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede geçit töreni oldu. Vatandaşlar ellerindeki bayrakları sallayarak geçit töreni sırasında büyük coşku yaşadı. Törende coşkunun yanı sıra güvenlik önlemlerinin de ön planda olduğu görüldü.

Ecdadımızı Rahmetle ve Saygıyla  Anıyoruz

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajı okundu. Ardından kürsüye çıkarak kutlama konuşmasını yapan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Cumhuriyet’in ilanının 95’nci yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyleyerek, “Cumhuriyetimizin ilanın 95’nci yıl dönümünü gurur ve coşku içinde kutluyoruz. Bu anlamlı günde tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için kesintisiz sürdürdüğümüz mücadelenin her bir aşamasında şehit olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Aziz milletimizin ve kahraman ordusunun Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alması ile yürütülen mücadele, binlerce şehit verilerek çok zor şartlar altında kazanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile Türk milleti modern dünyanın üyesi olmanın haklı gururunu tatmıştır. Türk milleti olarak bunun haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız

“Türk milleti olarak bölücü tehditlere karşı uyanık olmalıyız” diyen Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizi sürekli kılmanın her alanda görev ve sorumluluklarını bilen bir toplumla mümkün olduğunu unutmamalıyız. Yüksek değerlerimize sahip çıkmaya, birbirlerimize kenetlenemeye, birlik ve beraberliği sürdürmeye devam etmeliyiz. Milletimiz ve devletimiz bugün geçmişin şartlarıyla kıyaslanmayacak derecede imkan ve kabiliyete sahiptir. DAEŞ, PKK, ve FETÖ gibi örgütlerin hedefi olmamızın sebebi budur. Türkiye Cumhuriyeti, siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu herkese göstermiştir. Kurtuluş savaşını kazanarak bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi şükranlarımızla yad ediyoruz.”

 

29-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.