İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlandı.

İzmir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği 23 Nisan programında sosyal mesafe korundu.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İzmir'de sokağa çıkma kısıtlamasından altında kutlanıyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen tören, kısa zaman içerisinde ve sosyal mesafeye uyularak yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Yahşi, yaptığı konuşmada çocuklara hitaben açıklama yaparak bayramlarını kutladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, konuşmasında şunları kaydetti:

"Şanlı mazisi boyunca milli egemenliği, karakterine adeta nakşeden aziz milletimiz, birlik ve beraberlik içinde kenetlenerek, bu toprakları bize vatan kılmıştır. Milletlerin tarihinde öyle günler vardır ki üzerinden yıllar geçse de ilk günkü önemini korur. Bugün "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" şiarıyla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 100. yılına ulaştık. Sevgili çocuklarım; 23 Nisan tarihinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi asla tesadüf değildir. Siz evlatlarımıza duyduğu inancın ve güvenin ifadesidir. Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte okulundan, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından bir müddet ayrı kalan sevgili çocuklarım. Sizlerin gayretine, umuduna ve inancına şahitlik etmekten büyük bir kıvanç duyuyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun çocuklar. Bu duygularla TBMM'nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk meclisteki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz."

Salgın nedeniyle sokağa çıkmayan İzmirliler de evlerinin balkonlarından törene eşlik etti. Çevredeki binalara dev Türk bayrakları ve Atatürk posterleri asılırken evlerini Türk bayraklarıyla donatan izleyiciler de töreni evlerinden izledi.

Yahşi'den 100. Yıl Vurgusu

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, törende yaptığı konuşmada Türk milletinin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 100. yılına ermenin gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti.

"Şanlı mazisi boyunca milli egemenliği, karakterine nakşeden aziz milletimiz, birlik ve beraberlik içinde kenetlenerek bu toprakları bizlere vatan kılmıştır. Milletlerin tarihinde öyle günler vardır ki üzerinden yıllar geçse de ilk günkü önemini korur. Bugün 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.' şiarıyla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 100. yılına ulaştık. Bu vesileyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis'teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum." diyen Yahşi, ardından bayramın sahibi çocuklara seslendi:

'Gülen Gözleriniz Bu Topraklarda Daim Olsun'

"Sevgili Çocuklarım; 23 Nisan tarihinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi asla tesadüf değildir. Bu, siz evlatlarımıza duyduğu inancın ve güvenin ifadesidir. Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği bu zorlu süreçte okulundan, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından bir müddet ayrı kalan değerli evlatlarımız; sizlerin gayretine, umuduna ve inancına şahitlik etmekten büyük bir kıvanç duyuyorum.Aklınıza, fikrinize ve yüreğinize güveniyorum. Bu toprakların dünyaya ilham veren maddi ve manevi hazinesine sahip çıkacak ve yaşatacak olan sizlersiniz. Sizlerin gayreti bu vatanı şahlandıracak, hayalleriniz bu ülkeyi yıldızlara taşıyacak. Gülen gözleriniz, şen kahkahalarınız bu topraklarda daim olsun. İzmir'in dört bir köşesinde 100. yıl coşkusunu evlerinde aileleri, bizler ve tüm Türkiye ile paylaşan evlatlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun çocuklar."

Konuşmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili duygu ve düşüncelerini şeref defterine yazan Yahşi, defteri imzaladı.

23-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-202023-04-2020

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.