İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir, Yetim Kardeşine Bir Yılda On Kat Daha Fazla Sahip Çıkıyor

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi kapsamında Karabağlar Halk Eğitim Merkezinde Düzenlenen programla en fazla yetim kardeşe sahip çıkan okullara belgeleri verildi.
İzmir, Yetim Kardeşine Bir Yılda On Kat Daha Fazla Sahip Çıkıyor

 

İzmir, Yetim Kardeşine Bir Yılda On Kat Daha Fazla Sahip Çıkıyor…

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi kapsamında Karabağlar Halk Eğitim Merkezinde Düzenlenen programla en fazla yetim kardeşe sahip çıkan okullara belgeleri verildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen paydaşlığında yürütülen "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var - İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi"nin değerlendirme toplantısı Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu´nda yapıldı.

Programda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ;

“Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini anlamak için sosyal sorumluluk anlamında yapılan çalışmalara bakmak gerekir.  “Sorumluluk büyük olmanın bedelidir.” Her anlamda gelişmiş, güçlü bir ülke hedefine doğru toplum olarak tek yürek ilerlediğimiz bu süreçte en büyük umudumuz olan çocuklarımızın yarınlarından emin, mutlu ve huzurlu olmaları en önemli hedefimizdir.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 2013 yılında başlattığı; Milli Eğitim Bakanlığımızın da destek verdiği projeye İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 30 ilçemizde yer alan kurumlarımız ve öğrencilerimizle “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine etkin bir şekilde katılmanın hazzı ve heyecanı içerisindeyiz.

İnsanlığın en saf hali çocuklar bize, önce yüce Allah’ın sonra da milletimizin emanetleridir. Dünyada yaşanan savaşların, felaketlerin en büyük faturası çocuklara çıkıyor. Minicik bedenleri ve yürekleri ile acıların en büyüğü olan yetim kalmanın, öksüz kalmanın bedelini ağır bir şekilde ödüyorlar.

 Hepimizin türlü şekillerde imtihan edildiği bu hayatta yetim yavrularımıza karşı göstereceğimiz ilgi, ihtimam, sevgi ve merhamet yüce Allah’ın katında ayrı bir değer bulacaktır.Bu anlayışla çıktığımız iman,ilim ve medeniyet yolculuğunda İnsani Yardım Vakfı’nın başlattığı proje büyük önem arz ediyor.

Göreve geldiğimizde proje kapsamında ilgilendiğimiz evlatlarımızın sayısı 100 civarında  iken bugün bu sayı  1000’ e ulaşmıştır. İzmir’in diğer projelerde olduğu gibi bu çalışmada da burada bulunan kıymetli yönetici ve öğretmenlerin desteği ile en önde olacağından şüphemiz yoktur.

Bizim çocuklarımız huzurlu, güvenli, sağlıklı ortamlarda yaşarken; Türkiye´de ve dünyanın herhangi bir bölgesinde zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veren başka bir yaşıtıyla paylaşma ve yardımlaşma bilinciyle empati kurabiliyor. Dünya’da tüm çocuklara bayram hediye eden ilk ve tek ülke olan Türkiye’ye de dünyada barış ve adaletin tesisinde öncülük yapmak yakışır. “ diyerek mazlumun gözyaşını silmeye yardımcı olan tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, uzun yıllardır bu yetim projesiyle ilgilendiklerini belirterek, onları Bosna Savaşı sırasında fark ettiklerini kaydetti.  Yıldırım, Bosna´da büyük bir katliam gerçekleşirken yardım amacıyla bölgeye gittiklerini, oraya giden bazı arkadaşlarının gazi ya da şehit olduğunu ifade ederek, "30 yıldır bütün savaşları gördük. Aldığım tek ders bu coğrafyada yaşayan herkes emperyalistler için yok edilmesi gereken birer obje. O zaman Bosna Hersek´te çocukların kaybolduğunu fark ettik. Özellikle kimsesiz olan yetim kalan çocuklar kayboluyordu. Onlara sahip çıkmamız gerektiğine kanaat verdik, ya misyoner teşkilatları ya suç örgütleri götürüyordu." diye konuştu.

Bir yetime elinizi uzattığınızda onun önce saçlarının okşatmak için başını uzattığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Hepimiz günahları vardır. Günahınız dağlar kadar da olsa bir yetimin ihtiyacını görürseniz, sizde de yoksa ama niyet ederseniz ya da yardımı organize ederseniz Allah bütün günahlarınızı affediyor. Bazı önemli gecelerde sabahlara kadar namaz kılıyor çoğu insan. Yetimin ihtiyacını gören kişi kıyamete kadar her gün oruç tutuma, sabahlara kadar namaz kılma sevabı alıyor."

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:

İşimiz dolayısıyla seyahatlerde bulunuyoruz. Sudan´da bir okulda heyetle gittik, okul 4 direkli, üzeri hasırla örtülü bir yer. Bir öğretmen karşıladı, yerde kumlar içinde oturuyordu çocuklar. Ellerinde tahtalar vardı onlara yazı yazıyorlardı.  Çocukların karnına bir lokma düşsün, ailesi de kimsesiz kalmasın diye buradaki çocukların merhametini birleştirmeye, onlarla merhem olmayı amaçlandı.

Hayat çok zor, bunu buradan anlamamız çok kolay değil. Biz sahip olduğumuz imkânların nimetlerin farkına değiliz. Bunu ancak Darfur´da, Afganistan´da anlıyorsunuz. Biz yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz. O çocukların sorumluluğu bizim sırtımızda. Bir başkası yapsın diyebileceğimiz bir şey değil. İHH biz bu teklifi getirdiğinde bizi bir sorumluluğu beklediğini biliyorduk. En anlamlı bulduğumuz çalışma buydu ve buna ortak olduk. Gücümüzün yettiğince işe asıldık. Ama gücümüzün bununla sınırlı olmadığını biliyoruz. 25 bin sayısına kadar yaslandı sayı daha sonra 20 binlere geriledi.

Bakanlığın şimdiye kadar yaptığı en anlamlı bu. Karakter inşası açısından son derece kıymetli bir proje. Dünyada 400 milyon yetim var, yüzde 80-90´ı bize coğrafyamızda. Son yüz yıldır savaşlar bizim coğrafyamızda çünkü. Suriye’de Lübnan’da Irak’ta Bosna’da Arakan ’da Beka dar çok yetim var. Bu konuda gayret göstermek lazım. Bu bizim için ahiret azığıdır aynı zamanda. İnsanlar kasko yaşam sigortası yapıyor aslında ahiret sigortası adına en önemli işlerden biri bir yetimi himaye etmek. Bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. “ şeklinde açıklama yaparak projenin önemine dikkat çekti.

-"Yetime dokunuş sizi güzelleştirir"

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise yetime gösterilecek hürmet, şefkat ve sadakatin önemini vurgulayarak, bunun Ramazan´da hac yapmaya benzediğini söyledi.

"Bizler bir yetimin nesliyiz" diyen Ayyıldız, "Aslında bir anlamda hepimiz yetimiz. Bu anlamda da biz değerliyiz. Yetime dokunuş sizi güzelleştirir, hayatınıza anlam katar. Benim meslek hayatımda da hiç bir zaman yetim olan biriyle yarışa girmedim. Çünkü onlar, hani olmaz ya, Allah´ın torpilli kullarıdır." ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında en çok yetime bakan eğitim kurumlarına başarı belgesi verildi.

Ayrıca projeye desteklerinden dolayı İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi , Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Vargeloğlu’na hediye takdim edildi.

 

 18-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.