İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir TÜBİTAK Projelerinde Öncü Oldu

İzmir TÜBİTAK Projelerinde Öncü Oldu

İzmir TÜBİTAK Projelerinde Öncü Oldu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı ve 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı projelerinin tanıtım toplantısını düzenlendi.

81 il içerisinde birinciliği elde eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 4004 ve 4005 TÜBİTAK çağrıları ile iki alanda 3 projeyi geçirerek büyük bir başarıya imza attı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısı katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Toplantıya; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alparslan Kadir Devrim, eğitim yöneticileri, proje yürütücüleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Sadece İzmir'in Değil, Türkiye'nin de Başarısı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından TÜBİTAK tanıtım videosunun izlendiği etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, elde edilen başarıların gurur verici olduğunu belirtti. İyi yetişmiş, millî ve manevî değerlerini özümsemiş, devleti, milleti, ailesi ve hedefleri için çalışan ve üreten bir nesle ihtiyaç olduğunun altını çizen Yahşi şunları kaydetti: İzmir'in çocukları 4004 ve 4005 TÜBİTAK çağrıları ile çok güzel bir sonuç elde etti. 81 il içerisinde birinciliği elde ederek iki alanda da 3 tane projeyi geçirmiş durumda. Özellikle yapay zekâ ve iklimle alakalı çok güzel çalışmalarımız var. Bu başarı sadece İzmir'in değil, Türkiye'nin de başarısı. Uluslararası anlamda da bu başarıyı katlamalarını, geliştirmelerini öğrencilerimizden bekliyoruz. Bu öğrencilerin kumaşında akademik başarı var. Bu yarışmalarda almış olduğumuz derecelerle de Türkiye'yi daha güzel yerlere taşıyacaklar. Çalıştıkları konular gerçekten takdire şayan. İklim, yapay zekâ gibi gelecekte yeri olan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ileriye taşıyacak güzel konu başlıkları. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum."

Desteklemeye Hak Kazanan Yenilikçi Projeler

Desteklemeye hak kazanan projeler, TÜBİTAK'ın farklı destekleme programları altında çeşitlilik gösteriyor. Bu programlar, okul öncesi döneminden lisans öğrencilerine, öğretmenlere ve toplumun farklı kesimlerine yönelik bilimsel etkinlikleri hedefliyor. Projeler arasında doğa, bilim ve teknoloji konularında farkındalık oluşturmayı amaçlayan çalışmalar da bulunuyor. Projeler kapsamında İzmir'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere; yenilikçi yöntemlerle etkileşimli bir eğitim verilmesi plânlanıyor.

Bu projelerin desteklenmesiyle, bilim ve toplum arasında köprüler kurulması ve bilimin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Gelecek nesillerin bilimsel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik yapılan bu çalışmaların, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemesine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

10-05-202410-05-202410-05-202410-05-2024

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.