İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı Olgunlaşma Enstitüsü, yazılı ve sözlü kaynaklardan derlediği bilgilerle Osmanlı şerbetinin tariflerini kitaplaştırdı.

Geleneksel Türk kültürünü korumak, gelecek kuşaklara ulaştırmak ve eğitimlerle kadın istihdamı yaratmak amacıyla faaliyet gösteren İzmir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Olgunlaşma Enstitüsü, Osmanlı şerbetinin tariflerini kitaplaştırdı.
İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü´ne bağlı Olgunlaşma Enstitüsü, yazılı ve sözlü kaynaklardan derlediği bilgilerle Osmanlı şerbetinin tariflerini kitaplaştırdı.

01-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-2017

 

Yazılı ve sözlü kaynaklardan derlenerek hazırlanan kitabın tanıtımı Olgunlaşma Enstitüsü merkezinde gerçekleştirildi. Tanıtıma Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve çok sayıda davetli katıldı.

Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, tadına baktığı şerbetleri çok beğendiğini söyledi. Olgunlaşma Enstitülerinin Osmanlı mirasına sahip çıktığını vurgulayan Demirci, "Arkadaşlarımız, Olgunlaşma Enstitülerinde insan yetiştiriyor ama ötesinde tarihimize, kültürümüze dair de çok ciddi ve nitelikli işler yapıyorlar" şeklinde konuştu. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel ise, "Sağlıklı neslin yetiştirilmesi yönünden üreticiler açısından da bir karşılık bulur ve burada küçük okul şartlarında ürettiğimiz bu içecekler piyasayı işgal eden boyalı, aromalı ve benzeri tatlandırıcılarla üretimi gerçekleştirilen içeceklerin yerini alır. Sağlıklı nesillere doğru hızlı bir şekilde gençliğimizi çevirmiş oluruz.”dedi. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, sanat ve estetik değerlerin yanında yiyecek ve içecek kültürünün de kaybolduğunu belirtti.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Osmanlı sofrasının bugüne yeniden kazandırılmasının önemli olduğunu söyleyerek, Osmanlı şerbetinin kitaplaştırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yahşi, "Arkadaşlarımız, Olgunlaşma Enstitülerinde insan yetiştiriyor ama ötesinde tarihimize, kültürümüze dair de çok ciddi ve nitelikli işler yapıyorlar." dedi.

Yahşi ayrıca; Osmanlı´da her türlü sofrada bulunan şerbetlerinin bugüne yeniden kazandırılmasının önemli olduğunu belirterek, öğrencilerin kendi damak zevkini ve kültürünü öğrenmesini çok önemsediklerini söyledi.

 

Tanıtımın ardından Osmanlı savaş kıyafetlerinin sergilendiği defile gerçekleştirildi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.