İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden “Engelleniyor muyum?” Paneli

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden “Engelleniyor muyum?” Paneli

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, istihdam, eğitim ve sosyal hayatta engelli bireylerin topluma kazandırılması amacıyla ´Engelleniyor muyum´ adlı panel düzenlendi. Panelde konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih VARGELOĞLU, "Sayıları 8.5 milyonu aşan engelli vatandaşımızı daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları sosyal ve psikolojik sorunlarına çözümler üretmek için iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum" diye konuştu. Panelin yapıldığı kültür merkezinde, engellerin hayat verdiği el ürünleri de sergilendi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi´nde düzenlenen ´Engelleniyor muyum´ adlı panel, kentte engellilerle ilgili faaliyet gösteren kurum ve dernekleri bir araya getirdi. Panele, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih VARGELOĞLU, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, özel eğitim merkezleriyle okullarında engelli sınıfı bulunan müdürlerin yanı sıra, öğretmenler ve engelliler katıldı. Panelde uzmanlar tarafından engellilerin haklarından, eğitim süreçlerine kadar bir konuda bilgiler verildi. Panelde konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Fatih VARGELOĞLU, "Sayıları 8.5 milyonu aşan engelli vatandaşımızı daha iyi anlamak ve onların içinde bulundukları sosyal ve psikolojik sorunlarına çözümler üretmek için panelin iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum. Engelli bireylerin yaşadığı sorunlar sadece onların değil; devletin, toplumun sorunudur. Engelli öğrencilerimizin sorunlarının çözümü noktasındaki en önemli husus, bu konunun mümkün olduğunca gündemde tutulması ve toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesidir. Zira engellilik, bir sağlık meselesi olduğu kadar, hukuki, sosyal ve ekonomik yönleriyle çok boyutlu bir meseledir. Dolayısıyla, bu konudaki sorunların çözümünde toplumun bütün kesimleri rol üstlenmeli, herkes elini vicdanına koymalı, sorumluluk almalı, gerekli hassasiyeti göstermelidir. Hedefimiz istihdamda, eğitimde, sosyal hayatta farkındalık oluşturmak, toplumu bilinçlendirmek, engelli bireylerin  yapabildiklerini göstermek ve iş yerlerine istihdam sağlamaktır. Engelli bireylere ilgiyle yaklaşılması ve çalışmaların bu doğrultuda yürütülmesi sonucunda mutlu, huzurlu, engellerin aşıldığı bir dünyaya ulaşacağız" dedi.

 

Bin 783 Özel Eğitim Merkezi

 

İzmir´de toplam bin 783 özel eğitim rehberlik araştırma ve rehabilitasyon merkezi bulunduğunu kaydeden VARGELOĞLU, "Bu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin öğrenci sayısı 34 bin 490´dır. Engelli bireylerin topluma kazandırılması bizim öncelikli görevlerimiz arasındadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özel eğitim gerektiren öğrencilerimizin sorunlarına samimiyetle eğilerek; toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı planlıyoruz. Okullarımızda hafif engelli çocuklara yönelik düzenlediğimiz eğitim programları ve özel derslerle bu çocuklar normal okullara devam edebilmektedirler. ´Özel Eğitimde Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi´ projemiz ile özel eğitim iş uygulama merkezlerimizdeki eğitim atölyelerini güçlendiren öğrencilerimize staj ve iş imkanı sunan okullarımızda görev yapan öğretmenlerimize eğitimi içeren çok önemli bir projeye başladık. Yine özel eğitim uygulama merkezlerimizin kendi öğretmen ve öğrencileri tarafından üretmelerine olanak sağlayacak şekilde atölyelerimize işlerlik katan, eğitim materyali geliştirmeye yönelik projemiz de başladı" diye konuştu.

 

İzmir´de rehberlik araştırma merkezleri başta olmak üzere ihtiyaç olan bölgelere özel eğitim okullarının açılmasına yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini söyleyen VARGELOĞLU şunları söyledi: "Aralık ayı içinde BİLSEM´de (Bilim ve Sanat Merkezi) okuyan üstün yetenekli öğrencilerimizin ebeveynlerine yönelik ´Aile Eğitim´ programlarını hayata geçiriyoruz. Yine rehber öğretmenlerimiz ve ilgili okul ve kurumlarımızın yöneticileri ile yapacağımız toplantıda özel eğitimi tüm boyutları ile değerlendirme fırsatı bulacağız."

 

Panelin yapıldığı kültür merkezinde, engellerin hayat verdiği el ürünleri de sergilendi.

30-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-201630-11-2016

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.