İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü İmam Hatip Okulları Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı Çeşme’de Gerçekleştirildi.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İlahiyat Tedrisatına yardım eden dernekler Federasyonu (TİDEF)işbirliği ile 24-25 Şubat tarihleri arasında Çeşme ‘de “ Eğitim Yönetimi ve Kalite” çalıştayı yapıldı.
İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü İmam Hatip Okulları Eğitim Yönetimi ve Kalite Çalıştayı Çeşme’de Gerçekleştirildi.

27-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-2018 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen çalıştay, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Milli Eğitim Başkanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Milli Eğitim Başkanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, DÖGM Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TİDEF Genel Başkanı Mustafa Yelek STK ve öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ömer Yahşi “Sayın Müsteşarım, Daire Başkanım, STK’ların değerli başkanları, kıymetli arkadaşlarım sözlerime başlamadan önce hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İzmir eğitim camiası olarak biz büyük bir aileyiz. Çalışan, çözüm odaklı olan, rutinden uzak duran, yeni fikirlere açık, iletişimi güçlü ama en önemlisi yaptığı işi gönül işi olarak benimseyen, dili, sevgi dili olan eğitimciler, bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyacaktır.” dedi.

“Bizler, İzmir’de İmam Hatipler konusunda neler yapabiliriz düşüncesiyle buradayız.  Derdi, sancısı olan samimiyetli bir şekilde hayali olan, kıymetli okul müdürlerimizle müdür yardımcılarımızla öğretmenlerimizle ‘Daha nasıl iyi olabiliriz, daha nasıl birbirimizi besleyebiliriz, Türkiye’deki güzellikleri İzmir’e daha iyi nasıl yansıtabiliriz, İzmir’de insicamı nasıl yakalayabiliriz.’ derdiyle bir araya geliyoruz. Okullarımızı nitelik ve nicelik olarak nasıl geliştirebiliriz. Eğitim adına hep bir fazlasını yapma yolunda nasıl ilerleriz buna bakıyoruz. Akademik gelişimleri dışında onların kültür-sanat çalışmalarına, spor faaliyetlerine katılmalarına ön ayak olabilmek adına bu tür faaliyetlere azami önem veriyoruz. Okullarımızda mesleki yarışmaların yanı sıra sportif yarışmalarda aldıkları dereceleri görüp öğrencilerimizle gururlanıyoruz.” diye sözlerine devam eden Yahşi,  “Nostaljiyi bırakmamız gerekiyor nostalji eskide kaldı. Eski nakaratlarla gençleri iyi bir noktaya taşımamız imkân yoktur. Bizim gençlerimizin dilini yakalamamız gerekiyor. İzmirli öğrencilerin dilini bizler yakalayacağız. Tarih bu salonda bulunan İzmir’in bu kıymetli öğretmenlerine bu sorumluluğu yüklüyor. İnsanları sevgide ve iyilikte birleştiren ötelemeyen, kaynaştıran milli ve manevi değerleri merkeze alan bir iletişim dili geliştirmeliyiz. Biz İzmir’deki tüm öğrencilerin dertleri ile dertlenerek büyüyeceğiz. En ufak bir sıkıntı yüreğimizi darmadağın ediyor. Biz merhametimizden önce öleceğiz diye yola çıkmış medeniyetin müntesipleriyiz.” sözleriyle öğrencilerle kurulacak iletişimin önemini vurguladı.

Yahşi, “Derdimiz insan yetiştirmek. Sıkıntılarımız olabilir ama ağlamayacağız. Bu gün bu görev bize verilmiş, istikameti düzgün, şarkısı düzgün, kıblesi belli olan bizlere verilmiş bu görevi en iyi şekilde yapacağız. Nurettin Topçu’nun dediği gibi ‘Bir millet maarifle yıkılır, bir millet maarifle yeniden dirilir.’ Biz bugün maarifle birlikte yeniden dirileceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Toplantıda ikinci olarak söz alan TİDEF başkanı Mustafa Yelek; “Coğrafyamızda güzel insanlara, dertli insanlara, çalışan, işini severek yapan merhametli, muhabbetli insanlara ihtiyacımız var.” diyerek Bu memlekette bu insanları yetiştirecek olanın yine eğitim sistemimiz olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, “Çocuklarımızı özgür düşünceli olarak yetiştirmeliyiz. Öğrencilerimizin her zaman yanında olmalıyız. Öğrenciler arasındaki sorunları doğru tespit etmeliyiz.”  dedi.

Çalıştayda söz alan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Ağırman İslam’ın güzel ahlakını benimseyerek öğrencilerimize rol model olmanın öneme değindi.

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Bizler eğitimi ve maneviyatı ihmal etmemeliyiz. Eğer ihmal edersek birileri çıkar ve bunu kendi emellerine alet eder. Temel eğitimini sağlam almış, düsturu ve kuralları net bilen insanlar üzerine tesir edemiyorlar." dedi. Dağ, Türkiye´de yakın zamanda bilgi üreten bir neslin geleceğine inandığını belirtti.

İki gün boyunca devam eden çalıştayda kapanış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi;  çalıştayın çok verimli geçtiğini ifade ederek tüm konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.