İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Yahşi´nin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü" Mesajı  

Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda biz egitimciler de dahil  olmak üzere sorumluluk taşıyan her insana büyük görev düşüyor.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Yahşi´nin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü" Mesajı  

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeğinde hareketle neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si engelli, yani ülkemizde yaklaşık 7.5 milyon vatandaşımız var. 

Milli Eğitim Bakanlığımız ve müdürlüğümüz engelli öğrencilerimizin hayata katılması noktasında önemli çalışmalara imza atmıştır. Özel Eğitim olanaklarının geliştirilmesi bizim eğitimde en önemli hassasiyetlerimizdendir. Çocuklarımızın evlerinden çıkamadan, topluma karışmadan, hayata dokunmadan yaşamalarına göz yumamayız. Engelliler bu toplumun bir parçası ve hiçbir insanımızı kaybetme lüksümüz yoktur.Özellikle İzmir’de Özel Eğitim öğrencilerinin yararlanabileceği okulların  kapasitelerini ve imkanlarını arttırdık .Özel eğitim okul ve kurumlarımızın sayısında son bir yıllık çalışmalarımiz ile yüzde 25 artış sağladık. Bu sayıyı arttırmaya da devam edeceğiz .

Engeli olan öğrencilerimizin ve öğrencilerimizin  bakımlarını sağlayan ailelerinin eğitimleriyle ilgili de çalışmalarımız ve projelerimiz var. Evde eğitim hizmetleri başta olmak üzere her öğrencimiz ile özel olarak ilgilenilmektedir. Toplumun bakış açısının değiştirilmesi amacıyla engeli olmayan kişileri de bu konuda bilinçlendirmemiz de yarar vardır.  Toplumumuzda engelli bireylere karsı empati kurma fikirlerinin yerleştirilmesi açısından öğretmen ve veli  egitimleri veriyoruz ve bu eğitimleri önemsiyoruz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal farkındalık ve engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyorum. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize saglik huzur ve mutluluk diliyorum.

 

     Ömer YAHŞİ
İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.