İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’den Duygulandıran Çalışma

İzmir il Milli Eğitim Müdürlüğünden hayvan hakları ve hayvan sevgisi ile önemli çalışma
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’den Duygulandıran Çalışma

Daha önce de birçok duyarlı çalışmaya imza atan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi öğrencilere hayvan sevgisini aşılamak ve onlara hayvan haklarını benimsetmek amacıyla yeni bir çalışma başlattıklarını duyurdu.

Ömer Yahşi İzmir il Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde başlatılacak çalışmalar içerisinde slogan, afiş tasarımı, resim, şiir, ve sokak hayvanları için sokak kulübesi tasarım yarışmaları gibi etkinlikler düzenleneceğini yanı sıra yarışmalarla hayvan sevgisinin pekiştirileceği etki bilgisini verdi.

Hayvanlar için Öğrenciler kısa film çekecek…

Yapılacak olan çalışmalarda hayvan sevgisi konulu kısa film yarışması düzenleneceği belirten Yahşi,  daha sonra da dereceye giren filmlerin tüm okullarda gösterilebileceği bilgisini de verdi.

Ayrıca Sokak hayvanları için öğrenciler arasında  “Kardeş Kulübe” tasarım yarışması düzenleneceğini ifade eden Yahşi bu faaliyetlerin çocuklarımızda hayvan sevgisi farkındalığını artacağını söyledi. Eğitimin sadece akademik bilgi odaklı olmadığını dile getiren Yahşi aynı zamanda iyi ahlaklı, yaşadığı topluma duyarlı, doğa ve hayvan sevgisini özümsemiş öğrenciler yetiştirmenin eğitimin parçası olduğunu vurgulayarak;

“İçinde vicdan barındırmayan bilgi bilgi değildir.  Her insanın içinde hayvan sevgisi mutlaka olmalı. Çocuk gelişimi için de çok önemli. Hayvan sevgisi, duygusal erişkinlikte olduğu kadar, onların topluma uyum sağlayan sosyal bir varlık olarak yetişmesinde önemli bir kriter. Bu olumlu etkiyi ortaya çıkarmaya çalışıyoruz"  dedi.

İzmir’de bu yıl içerisinde yapılan çalışmalara da örnek veren Yahşi Bergama’ da bir okulumuzda yavrulayan bir kediye kendi imkânları ile yuva yapan öğrencilerimiz ve bu kedinin ihtiyaçlarını kendi imkânları ile karşılayan öğretmenlerimiz var. Tire Fatih Ortaokulunda öğrenci ve öğretmenlerimiz okullarında tavşan besliyorlar. Dikili’de bir okulumuzda öğrencilerimiz kendi kümeslerini oluşturdu. Yine dikili de öğrencilerimiz sokak hayvanları yararına turnuva düzenlediler. Karaburun ilçemizde Süleyman Nihat Üzümcü Anaokulu "Bir El, Bir Hayat" e-twinning Projesi gerçekleştirdi.

İyilik gönüllüleri projemiz ile öğrencilerimiz ihtiyaç sahibi insan ve diğer canlılara yardım kampanyaları düzenlediler. “Meslek liseleri ailelerle buluşuyor” projesi kapsamında meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerimiz maddi durumu uygun olmayan ya da yaşlı, ihtiyaç sahibi kişilerin tamirat tadilat işlerini gerçekleştirdiler. Birçok okulumuzda öğrenci ve öğretmenlerimiz yaptıkları çalışmalarla y bir lokma ekmeği paylaştılar. Yine Gaziemir ilçemizde bir anaokulumuz ‘ sana iyi bakarım sevgiyle bakarım’ projesini gerçekleştirdi.  Kınık ilçemizde Remziye Akalın’lı anaokulu  ‘ sokak havyaları aç kalmasın’  projesi başlattı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi daha önce de sınıfından ve öğrencilerden ayrı kaldığı için depresyona giren Tombi’nin öğrencilere ve sınıfına kavuşmasını sağlamıştı.  

İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında sokak hayvanları için barınaklar yaptıran Yahşi’ye, yapmış olduğu çalışmalardan dolayı birçok hayvan sever teşekkür ederken, Hayvan Hakları Derneği üyeleri de teşekkür ziyaretinde bulunmuşlardı.

22-06-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.