İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmaları İzmir Finalistleri İle Buluştu

TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmaları İzmir Finalistleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi´nin de katılımıyla gerçekleştirilen buluşmada teşekkür belgelerini aldılar.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmaları İzmir Finalistleri İle Buluştu

TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmaları İzmir Finalistleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi´nin de katılımıyla gerçekleştirilen buluşmada teşekkür belgelerini aldılar. 5 Mayıs 2017 Cuma günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmada, öğrencilerin ve öğretmenlerin ulusal finaller öncesi heyecanları görülmeye değerdi.

09-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-201709-05-2017

 

Araştırma Projeleri Yarışmaları kapsamında, değerlendirmeleri başarıyla geçen, lise düzeyinde 21 projeden 16’sı ve ortaokul düzeyinde 8 projeden 6’sı İzmir ili projeleri olarak; gerçekleştirilecek ulusal finallere katılmaya hak kazandı ve İzmir ili projeleri ile büyük bir başarıya imza attı.

 

                İzmir Finalistleri Buluşması’nda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, " Aziz Sancar gibi Türkiye´den çıkan ve dünyada ses getiren bilim adamlarının gerçekten sizler olduğunuza inanıyoruz. Bunun için çalışıyoruz, dertleniyoruz, bunun sancısını yüreğimizde hissediyoruz. En kıymetli varlığımız sizlersiniz. Ankara´daki final programından güzel bir hikâye ile döneceğinize de inanıyorum" dedi.

 

                TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmaları bu yıl, 11. kez ortaokul ve 48. kez lise olmak üzere gerçekleştirildi. Genç beyinleri, düşünmeye, gözlem yapmaya, soru sormaya, merak ettiklerini araştırmaya ve araştırmalarını ürüne dönüştürmeye yönlendirmeyi amaçlayan yarışmaya 81 ilden öğrenciler katılıyor. Yarışmanın İzmir bölgesinde; İzmir, Aydın, Manisa, Uşak, Muğla ve Denizli illeri yer alıyor.

 

                11. kez düzenlenen Ortaokul araştırma proje yarışmasına 332´si İzmir´den olmak üzere toplam 560 proje başvurusu oldu. 48. kez düzenlenen lise araştırma proje yarışmasına ise bölge düzeyinde 345´i İzmir´den olmak üzere 685 proje başvurusu yapıldı.

 

                TÜBİTAK Bilim Kurulları tarafından yapılan ön değerlendirmeler sonucunda lise kategorisinde 100, ortaokul kategorisinde 50 proje İzmir Bölge Sergisi´ne katılmaya hak kazandı. Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirilen İzmir Bölge Sergisi´nde, bilim kurulu değerlendirmesi sonucu lise kategorisinde 21 projeden 16’sı, ortaokul kategorisinde 8 projeden 6’sı İzmir projeleri olmak üzere, Ulusal Finallere katılmaya hak kazandı.

 

                İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nde düzenlenen İzmir Finalistleri Buluşması’na İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ´nin yanı sıra, TÜBİTAK İzmir Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Serdar KORUKOĞLU, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Harun YAZAR,  Şube Müdürü Selime ŞENTÜRK DOĞRAMACI ve proje sahipleri katıldı.

 

                Lise düzeyinde, İzmir MEV Koleji Özel Güzel Bahçe Fen Lisesi, İzmir Özel Ege Lisesi (3 proje) , İzmir Özel Rota Fen Lisesi, İzmir Özel Güzelbahçe Mektebim Anadolu Lisesi, İzmir Özel Çakabey Lisesi (2 proje), İzmir Özel Takev Fen Lisesi (3), İzmir Özel İzmir Fen Lisesi- Özel Öbek Bayraklı Boğaziçi Anadolu Lisesi (ortak proje) , İzmir Özel Gelişim Koleji, İzmir Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, İzmir Tire Belgin Atilla Çallıoğlu Fen Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi Ankara’da düzenlenecek ulusal finale katılacak. Ortaokul düzeyinde ise İzmir Karşıyaka Özel Takev ortaokulu, İzmir Özel Bahçeşehir Ortaokulu, İzmir Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu, İzmir Özel Ege Ortaokulu, İzmir Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Eskişehir’de düzenlenecek ulusal finalde İzmir´i temsil edecek.

 

"Öğrenciyken Yaşamak İstediğim Bir Başarı"

 

                Projeleriyle ulusal finale katılmaya hak kazanan öğrenciler ve danışman öğretmenleri ile bir araya gelen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, İzmir bölgesi olarak elde edilen başarının çok değerli olduğunu belirterek, "Hem devlet hem özel okullarımızın TÜBİTAK´ın Araştırma Proje Yarışması´nın Türkiye finalinde yer almak, İzmir´i temsil etmek önemli bir başarıdır. Böyle bir proje içerisinde olmak öğrencilik açısından benim de yaşamak istediğim, belki de yaşayamadığım bir durum. Ancak sizlerin yaşadığı  bu başarıyla, mutlu olduğumuzu onur ve gurur duyduğumuzu ve İzmirimiz adına bunu yürekten desteklediğimizi de bilmenizi isterim" dedi.

 

"Aziz Sancar Gibi Bilim Adamları Olduğunuza İnanıyoruz"

                Öğrencilerden sadece İzmir ve Türkiye´de değil dünyada da ses getirecek projelere imza atmasını isteyen Yahşi, "Çünkü bir Aziz Sancar gibi Türkiye´den çıkan ve dünyada ses getiren bilim adamlarının gerçekten sizler olduğunuza inanıyoruz. Bunun için çalışıyoruz, dertleniyoruz, bunun sancısını yüreğimizde hissediyoruz. En kıymetli varlığımız sizlersiniz. Ankara´daki final programından güzel bir hikaye ile döneceğinize de inanıyorum. Bugün Güney Kore, Kanada, Singapur, Şanghay, Hong Kong´un eğitim reformlarına bakın. En yenisi 20 yıllık reformla muhteşem sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. Bunu teknoloji ile yapıyorlar. Bizim de bu anlamda bu reformlara imza atacak bir gençliğin yetişmesine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.