İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin '19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' Kutlama Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin '19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'  Kutlama Mesajı

Asırlardır esarete ve zulme müsaade etmeyen bu uğurda verdiği destansı mücadeleler ile tarihe derin izler bırakan asil milletimiz, 19 Mayıs 1919'da bir kez daha sarsılmaz bir irade ile ayağa kalkmıştır.

Türk milletinin karakterini " Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir." sözüyle özetleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk vatanın göğsü gibi kabaran Karadeniz'de Bandırma Vapuru ile inancı ve umudu taşıyordu. Milletin kararlılığı ile tutuşturulan İstiklal meşalesi artık istikbali aydınlatıyordu.  Karanlığına karşı kıyama kalkan Anadolu, Havza'dan Amasya'ya Erzurum'dan Sivas'a adeta bir kalp atışıydı. Emperyalizmin karşı yakılan istiklal ateşi, dev bir yangın dönmüş milletimizin kalbini tutuşturmuştu. Bu toprağın bağrına sokulan kara hançeri söküp atmak için vatanın dört bir yanından gelen milli iradenin sesi tüm dünyada yankılanırken vatanın asıl sahipleri zulmün karşında bir kez daha ayağa kalktı.

Halkımızın, bin yıllık geçmişine meydan okuyanlara karşı topyekûn başlattığı bu mücadele "Ya istiklal, ya ölüm" şiarıyla Kurtuluş Savaşı'na dönüşmüş ve ardından Cumhuriyet ile taçlanmıştır. 19 Mayıs 1919  son derece müstesna bir tarihtir. 19 Mayıs demek, bitti denilen yerden yeniden başlamaktır. 19 Mayıs demek, her şart ve her durumda vatanın istiklalini ve istikbalini her şeyin üzerinde tutmaktır.19 Mayıs demek, inancın ve adanmışlığın bu toprakları ebediyen Türk yurdu olarak mühürlenmesidir.

Sevgili Gençler: Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. Ulusumuzun Samsun'da yaktığı İstiklal ateşi, her geçen gün sizlerin başarılarıyla büyüyecektir. Aziz milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını ebediyete taşıyacak olan sizlersiniz. Size tevdi edilen bu vazifeyi bir onur nişanı olarak taşıyacağınızdan hiç şüphemiz yoktur. Şanlı tarihimiz, yüksek milli kültür ve değerlerimizin ışığında kararlılıkla yürüyecek milletimizi gururlandıran büyük işlere imza atacaksınız. Sizler sadece ailenizin değil, aynı zamanda bu milletin istikbalisiniz Bu şanlı bayrak, bu kutsal vatan sizin en kıymetli hazinenizdir. Ay yıldızın gölgesi bu topraklarda daim olsun diye yılmadan çalışacak ve üreteceksiniz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir.

Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle, daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere vasiyeti olan " Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." cümlesini aklınıza ve kalbinize kazıyın.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu cennet vatan uğruna canını feda etmiş bütün aziz şehitlerimizi rahmetle ve muhterem gazilerimizi minnetle anıyorum. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin "19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını gönülden kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                                                    İl Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                                                                                                              

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.