İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin "19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Kutlama Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin

Asırlardır istikbalinden ve istiklalinden zerrece ödün vermeyen aziz milletimizin, hiç sönmemek üzere yaktığı bağımsızlık meşalesi tam yüz yıldır büyük bir gururla bu toprakları aydınlatıyor.

Milletlerin tarihinde öyle günler vardır ki üzerinden yıllar geçse de ilk günkü heyecanını ve ehemmiyetini muhafaza eder. Kurtuluş Savaşı'mızın fiilen başladığı 19 Mayıs 1919 tarihi hürriyet aşkıyla kıyama kalkan ulusumuzun, yeniden şahlandığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı bu ateş, milletimizin sinesinde istiklal yangınına dönüşmüş, misakı milli sınırlarının ötesine taşarak tüm mazlum milletlere de bir umut, bir ilham vesilesi olmuştur.

Şanlı tarihimizin gurur vesikası Bandırma vapuru, Türk milletinin göğsü gibi kabaran Karadeniz'de sessizce süzülürken, dalgalar Samsun kıyılarına umudu ve inancı taşıyordu. Emperyalizmin karanlığına karşı yakılan istiklal ateşi Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile vatana dalga dalga yayıldı. Anadolu'nun tertemiz sinesine saplanan esaretin kara hançerini söküp atmak için vatanın dört bir yanından gelen milli iradenin sesi tüm dünyada yankılandı.

 "Ya istiklal, ya ölüm" şiarıyla başlayan ve Kurtuluş Savaşı'nın ardından Cumhuriyetle taçlanan bu zafer, aziz milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, hür yaşama kararlılığının tüm dünyaya ilanıdır.

19 Mayıs ruhu,tarihte bu milleti bitti denilen yerden ayağa kaldıran inancın ve adanmışlığın ta kendisidir. Baştanbaşa Anadolu, ezelden ebede hürriyet ve tam bağımsızlıktır.19 Mayıs ruhu,her şart ve her durumda vatanın istiklalini ve istikbalini her şeyin üzerinde tutmaktır.

İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, gençlere duyulan inancın ve güvenin bir göstergesidir.Vatanına ve bayrağına âşık,aklını ve duygularını yönetebilen, bunları iyi insan olmak için kullanan, yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten hep bir adım öteye, daha iyiye gitmeyi hedefleyen evlatlarımızile güzel ülkemizin atiye bir ok gibi fırlayacağına inanıyorum.

Sevgili Gençler;sizler milletimizin umudu, rüyası, duası ve güneşli yarınlarısınız.Geçmişin mirasçıları, geleceğin kılavuzları, liderlerisiniz. Yalnızca ailelerinizin değil bu vatanın istikbalisiniz.Ay yıldızlı bayrağımızı medeniyetin göğünde ilelebet dalgalandıracak, ülkemizinadını sınırların çok ötesinde duyuracaksınız. Çalışkanlığınız, azminiz, merakınız ve vatan aşkınızlakadim kültürümüzü yarına taşıyacak bu toprakların hikâyesini nakledeceksiniz.Bilgiyi üreten, ona kendi özünden bir değer katan yanı sıra tarihsel kodlarının bilincinde olan, insanlığın erdemlerini kalbinde taşıyan bir nesil olacağınızdan zerrece kuşku duymuyoruz.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere vasiyeti olan " Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." cümlesini aklınıza ve kalbinize kazıyınız.Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.Şanlı tarihimizden alacağınız güç ve ilhamla hedeflerinize ilerlerken, kadim kültürümüz sizin rehberiniz olacaktır.

Bu duygularla, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nı kutluyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                                                                    İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.