İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' Mesajı

Tüm insanlığın ortak değeri olan ve tüm insanlığı kapsayan 'İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi', 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmesi münasebeti ve insan hakları bilincinin tüm dünyada gelişmesi amacıyla her yıl "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

İnsanların doğuştan hür ve eşit olduğu ilkesi doğrultusunda adaleti, insan sevgisini, hoşgörüyü ve merhameti merkeze alan bir anlayışla temel değerler konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlayan bu gün, insan olarak bizlere mesuliyetlerimizi bir kez daha hatırlatıyor. Başta çocuklarımız olmak üzere,  ihtiyacı olanı gözetmek mağdur olana el uzatmak ve tüm insanlığın bu haklardan en yaygın biçimde yararlanabilmelerini sağlamak hepimizin sorumluluğudur.

Tarihi boyunca milletimiz, her şart dâhilinde temel insani ve ahlaki değerlere azami önem vermiştir. Binlerce yıldır tüm farlılıkları birer zenginlik olarak addeden milletimiz, insanlığın onuruna gölge düşürecek her türlü faaliyetin ve yaklaşımın karşısında olmuştur. Tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan beyannameye ilk imza atan devletlerden biri olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bugün de tüm dünyada insan haklarının egemen olması noktasında gayretlerimiz kararlılıkla devam etmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "İnsan hakları doğmakla kazanılır, beklemez. İnsana yakışır, insanca bir yaşam içindir. İnsan, haklarıyla vardır." Biz eğitimciler olarak medeniyetimizin bu hassasiyetini gelecek nesillere aktarmak üzere yapılacak her türlü çalışmaya destek veriyoruz. Evlatlarımızı yarına hazırlarken onları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, duyarlı, fedakâr ve başkalarının dertleriyle dertlenen karakterli nesiller olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutluyor, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                       Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                  İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.