İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Soru Hazırlama Komisyonu ve Ölçme Değerlendirme Ekibi İle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Soru Hazırlama Komisyonu ve Ölçme Değerlendirme Ekibiyle bir araya geldi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Soru Hazırlama Komisyonu ve Ölçme Değerlendirme Ekibi İle Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Soru Hazırlama Komisyonu ve Ölçme Değerlendirme Ekibi İle Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Ekibi ile Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe ve Sosyal Bilgiler alanlarında oluşturulan soru hazırlama komisyonunun hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısı İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Cemil Meriç Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

2023 Eğitim Vizyon belgesinde yer alan ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ il ve ilçe bazlı ölçme ve değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesi, ortak yaklaşımın uygulanması, izleme ve değerlendirme çalışmalarının ülke çapında etkin yürütülmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda ilimizde çalışmalarını sürdüren ölçme değerlendirme ekibi ve soru hazırlama komisyonu, ölçme ve değerlendirmeye yönelik yeni yaklaşımları ilimize kazandırıyor.

Bilgilendirme toplantısında söz alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit,  ilimizin, ‘Liseye Geçiş Sınavı’ (LGS) için Bakanlığımıza soru gönderen otuz iki il içinde yer aldığını kaydeden Yiğit, bu kapsamda yürütülen çalışmaların daha sistematik işlemesi adına İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ‘Soru Hazırlama Platformu’nu hayata geçirdiklerini ifade etti.  Yiğit, “Türkiye’de bir ilk olan bu sistemle, soru hazırlama komisyonunda görevli öğretmenlerin alanlarında hazırlayacağı sorular sisteme yüklendikten sonra üst değerlendiriciler tarafından kontrol edilecek. Uygun görülen sorular LGS örnek sorularına kaynak teşkil etmek üzere Bakanlığımıza gönderilirken bir kısmı da ilimizde ortak sınavlarda ve izleme değerlendirme çalışmalarında kullanılmak üzere değerlendirilecek.” dedi.

Önce ilimizde görevli 50 bin öğretmene sonrasında tüm Türkiye’ye ulaşılarak etkileşimli ve katılımcı bir şekilde hazırlanan ve tabana yayılan sorularla birlikte katılımın ve farkındalığın da artması hedefleniyor.

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, süreci yakından takip ettiğini belirterek bu çalışmalarda emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür etti. Ölçme değerlendirme merkezi ve soru hazırlama komisyonunun çalışmaları hakkında bilgi alan Yahşi, ekipteki tüm öğretmenlere ihtiyaç duydukları her konuda destek olma sözü verdi.

08-02-201908-02-201908-02-201908-02-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.