İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer YAHŞİ, Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği koordinesinde İzmir'de ki Özel Okulların Temsilcileri ile buluştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer YAHŞİ,  Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği koordinesinde İzmir'de ki Özel Okulların Temsilcileri ile buluştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal'ın da hazır bulunduğu toplantıda küreselleşen dünyada eğitimin geldiği noktada okul idarelerinin çağa uyum sağlaması için yapması gereken konular ele alınırken;  Yahşi yapmış olduğu konuşmada bilginin çağımız için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Bilgi, paylaşılarak artan ortak bir hazine

"Ülkeler arasındaki sınırlar kalktı, dünya küreselleşiyor, uzaklar yakın olmaya başladı. Hiç şüphesiz bu gelişmelerden en büyük payı eğitim aldı.

Gelinen bu süreçte, çocukların çoğunluğu devlet okullarına devam etse bile çok fazla ebeveyn artık çocukları için alternatif eğitim biçimleri arıyor. Devlet yönüyle de baktığımızda özel okullar istihdama katkı sağlayan geliştirdikleri eğitim modelleriyle devletin eğitim politikasının gelişmesine katkı sağlayan kurumlardır.

Avrupa Birliği ülkelerinde özel okullaşma değişkenlik göstermektedir. Hollanda, Belçika ve İspanya gibi ülkelerde özel okullaşma oranlarının yüksek olmasına karşın. Almanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde özel okullaşma oranları oldukça düşüktür.

Türkiye'de Kanun hükmünde kararname ile bin altmış dokuz kurum kapatıldı.

Ülkemiz genelinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terör örgütü ile irtibatı tespit edilen 1.069 okul kapatılmıştır. İlimizde de KHK kapsamında kapatılan 184 kurumdan 94' ü okuldur. 

Bakanlığımız tarafından "Milli Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2018-2019" verileri açıklanmıştır.  Buna göre, Türkiye'de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde, toplam 18 milyon öğrenci örgün eğitim alıyor. Örgün eğitimdeki öğrencilerden 15 milyon resmi, 1 milyon 440 bin özel ve 1 milyonu ise açık öğretim kurumlarında okuyor.

Özel öğretim kurumlarındaki öğrencilerin toplam örgün eğitim içindeki oranı yüzde 8,7 . Bu oran okul öncesi eğitim için yüzde 16,5, ilkokul için yüzde 5, ortaokul için yüzde 6,2, ortaöğretim için de yüzde 13,7 olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

 İlimizde ise 905 özel okula giden toplam öğrenci sayımız 73570 olup; resmi okullara göre yüzdesi %12,82'dir.

 Türkiye'de özel okullarda yaklaşık 170.000 öğretmen çalışmakta olup; İlimizde özel okullarda çalışan öğretmen sayısı 11.600 civarıdır." diyerek eğitimin sayısal verilerinin yanında bütünlük arz etmesi gerektiğini, belirtti. Geçtiğimiz yıl İzmir'de gerek devlet okullarından gerek özel okullardan birçok öğrencinin ulusal ve uluslararası başarıya imza attığını belirten Yahşi İzmir'de eğitimde bütünlük içerisinde çalışmalar yapıldığını ifade ederek bu başarıya imza atanlara teşekkür etti.

13-11-201913-11-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.