İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi Çeşme İlçesinde Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi Çeşme İlçesinde Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi Çeşme İlçesinde Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Çeşme ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Sabah programında “Çeşme Eğitiminde İzleme Geliştirme ve İnovasyon Projesi” nin (ÇİZGİ) tanıtım programına katılan Yahşi, öğlen “İlham Veren Buluşmalar” kapsamında lise öğrencileriyle bir araya geldi. Ardından Çeşme’de başlatılan yardım kampanyasında toplanan eğitim materyalleri ve kırtasiye malzemelerinin Suriye’nin Afrin bölgesindeki okullara bağışlanmak üzere yola çıkarılması için düzenlenen törene katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, ilçedeki kurum amirleri, STÖ başkanları ve hayırseverlerin katıldığı “Çeşme Eğitiminde İzleme Geliştirme ve İnovasyon Projesi” nin (ÇİZGİ) tanıtım toplantısına katıldı.

Duygu Yüklü Çocuklar

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, proje ile ilgili yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Şunun altını çizmek isterim ki dünya müthiş bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Son 30 yılda eğitim reformlarını yapmış, çok ciddi anlamda kılcal damarlarına varana dek inerek bu konuyu hassasiyetle gündemine alarak gelişimi yakalamış ülkeler bile sonradan müthiş bir şekilde yeniden değişimin ve geleceğe yönelik birtakım yeniliklerin peşinde koşuyor. Çünkü teknolojik gelişmelerle ve Endüstri 4.0 çağı ile birlikte artık bilginin bir hükmünün kalmadı, bilgiye her yerden ulaşabiliyoruz. Öğretmen, artık sadece bilgiyi aktaran olmamalı. Duygu yüklü, duyguyu öğrenen çocuklar yetiştirmeliyiz. Bu çocuklarla mutlaka yüz yüze gelerek duyguyu en başa almamız lazım. İyiliği ve merhameti kuşanmış, birbirini anlayan, birbirine aşkla bakan, kalplerine adalet duygusunu yerleştirebileceğimiz bir nesil yetiştirebilmek için ve aynı zamanda teknolojiyi de özümseyecek ve gelişime ışık tutacak bir nesil oluşturmalıyız. Bundan sonrası için akademik, sportif ve sanatsal çalışmaların yanında çocuklarımızın kalplerine iyilik tohumlarını ekmemiz gerekiyor ki öğrenciler arasında şiddetin ve akran zorbalığının olmadığı bir yapıyı oluşturalım. Çeşme’deki bu proje bu yüzden bizi heyecanlandırıyor.” diye konuştu.

Özel yetenekli öğrenciler için BİLSEM sayısını artırdıklarını ifade eden Yahşi, aynı zamanda Atatürk Lisesinde bilim olimpiyatlarına hazırlanan 253 öğrenciden söz etti. var. Yahşi, “Bu iş, öğretmen ve öğrencilerimizin tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılıyor. Hepsi de zaman ve emek sarf ediyorlar. Aidiyeti ve adanmışlığı ben orada gördüm. İşte bunlar, bu ülkeyi ayakta tutuyor. Yarının şarkısını bu adanmış evlatlarımızla birlikte söyleyeceğiz.” dedi.

İzmir’de tüm okullarda tekli eğitime geçmek için çalıştıklarını ifade eden Yahşi, Çeşme’de yapılacak olan eğitim köyüne de her konuda destek vereceklerini söyledi. Projeye hamilik eden Çeşme Kaymakamına, tüm kurum amirlerine ve ilçe milli eğitim müdürü Şahan Çöker’e teşekkür eden Yahşi, projenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Amaç Mutlu Çocuk Yetiştirmek

Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde geliştirilen Çizgi Projesi’ni tanıttı. Çizgi Projesi’nin akademik çalışmalar, değerler eğitimi, sosyal, sportif, kültürel faaliyetler ve okul- toplum ilişkileri olmak üzere dört ana başlık altında toplandığını belirten Çöker, şunları söyledi: “Çizgi Projesi kapsamında proje havuzları oluşturularak ilçemiz web sayfası üzerinden bu projeler paylaşılacak. Her okulun ayrı özellikleri ve bundan dolayı farklı ihtiyaçları olduğundan okullar planladıkları çalışmaların yanı sıra geliştirmek istedikleri alanlarda da bu havuzdan proje seçebilecekler.”

Gözetmensiz Sınav

Çöker, bu proje ile amaçlarının Çeşme’de bilgi ve iletişim teknolojilerini üst düzeyde kullanan, üreten, sorgulayan, fiziksel ve ruhsal olarak kendine güveni tam, milli ve manevi değerlerine bağlı, mutlu çocuklar yetiştirmek olduğunu ifade etti. Bu projenin diğer projeler gibi kurum içi kapalı bir proje olmadığını öne süren Çöker, eğitimin tüm toplumu ilgilendiren bir mesele olduğunun altını çizdi. Çöker, Çizgi Projesi’nin yüz yüze insani değerleri geliştirmekle beraber altyapısında dijital işleyiş yönleri olan interaktif bir proje olduğunu da dile getirerek “Dünya genelinde PISA, TIMMS gibi uygulamalarda ve yeni sınav sisteminde çocukların okuma, anlama ve yorumlama becerilerinde problem olduğu görüldü. Yine proje kapsamında tüm okullarımızda hızlı okuma ve analiz teknikleri konusunda çalışmalar yapılacak. Gözetmensiz sınav uygulamasıyla öğrencilerin öz denetimlerini geliştirerek, kendilerine olan güvenin artması sağlanacak.” dedi.

Konuşmaların ardından Çizgi Projesi kapsamında Çeşme Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü,  İlçe Tarım Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Esnaf ve Sanatkârlar Odası temsilcileri arasında bir protokol imzalandı.

Çizgi Projesi Tanıtım Programının akabinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen ‘İham Veren Buluşmalar’ etkinliği kapsamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, ilçedeki lise öğrencileri ile bir araya geldi.

“Sizlerin geleceğe olan aşkı bizleri de heyecanlandırıyor. Coğrafya kaderdir. Toprak altı ve toprak üstü değerleri çok kıymetli olan topraklarda yaşıyoruz. Büyük bir mücadele ile kazandığımız bu topraklarda düşmanlarımız her daim olacaktır. Bunlara karşı tek gücümüz ve duamız sizsiniz. Bizler yeri geldiğinde düşmanına bile merhamet eden bir milletiz.” şeklinde konuşmasına başlayan Yahşi, teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızda yaşandığı Endüstri 4.0 döneminde kendini yenileyemeyen toplumların çağın gerisinde kalacağını da sözlerine ekledi.

“Çocuklarımıza bilginin yanında değerler eğitimini, sevgiyi, saygıyı ve merhamet duygusunu da vermek zorundayız.” diyen Yahşi, gençlerimizin dünyada söz sahibi olacak, kürsü sahibi olabilecek nitelikte bir kumaşa sahip olduğunu belirtti. Yahşi, “Çalışır, inanır ve kendinize güvenirseniz her şeyi başarırsınız. Hedeflerinizi yüksek tutun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’de verdiği mücadele neticesinde kazanılan zaferle bizler bu topraklarda yaşıyoruz.” diyerek Alparslan’dan Mustafa Kemal Atatürk’e kadar verilen tüm mücadeleyi bir adım öteye taşımak için gençlere çok çalışmalarını tavsiye etti.

‘Ama’larınız, Amaçlarınızın Yolunu Kesmesin

Yahşi, “Bu ülkenin şarkısını sizlerle birlikte söyleyeceğiz. Bu ülkenin en kıymetli varlığı sizlersiniz. İnanmanız lazım, çok çalışmanız lazım. Heyecanın olmadığı yerde başarı da olmaz. Psikolojik direncinizi yüksek tutun. Hayatı öğrenmek için, insanları tanımak için yaz tatillerinde çalışın, çalışmaktan imtina etmeyin. Anne babalarınızın dualarını mutlaka alın. Bol bol kitap okuyun, ufkunuzu genişletin. Sizler donanımlı olduğunuz sürece arayan değil aranan eleman olursunuz.” diyerek gençlere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Şanlı Türk tarihinin gençlere yüklediği sorumluluklar olduğunu dile getiren Yahşi, “Kibirlenmeyin fakat asla kendinizi küçük görmeyin. Geleceği hesap edin, çağı takip edin. Çalışmadan inanmadan başaramazsınız. Gayret etmeli ve hedefinize odaklanmalısınız. Geçmişimizde ‘ama’lar olsaydı, Kurtuluş Savaşı da olmazdı Çanakkale Zaferi de olmazdı. Müthiş bir adanmışlık yoksa muhteşem bir başarı da yoktur. ‘Ama’larınız, amaçlarınızın yolunu kesmesin.” dedi.

Öğrencilerin Dr. Ömer Yahşi’ye çiçek takdiminde bulunduğu programın ardından Yahşi, Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü birimlerini ziyaret ederek personelle sohbet etti.

Afrin’e Yardım Tırı Dualarla Uğurlandı

Afrin için toplanan eğitim malzemesi yüklü tır, Çeşme 15 Eylül Mustafa Çapkan İlkokulu bahçesinden dualarla uğurlandı. 

Çeşme’de başlatılan kampanyada toplanan eğitim materyalleri ve kırtasiye malzemeleri Suriye’nin Afrin bölgesindeki okullara bağışlanmak üzere yola çıktı. Yaklaşık iki ay süren kampanya kapsamında okul ve kurumlarda sıra, masa, tahta, eğitim materyalleri ve kırtasiye malzemeleri temin edilirken masa ve sıralar da gönüllü öğretmen ve öğrenciler tarafından onarılarak eğitime uygun hale getirildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, yardım tırının Afrin’e uğurlanması töreninde şöyle konuştu:

“’Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ hadisinden yola çıkarak öğrencilerimize paylaşmayı, merhameti, iyiliği öğretme çabasında içindeyiz. Çeşme’den yetim ve öksüzlere ses verme adına yapılmış güzel bir yardımlaşma örneğini uğurlamaya geldik. İzmir’den şu ana kadar yüzlerce yardım tırı bölgeye gönderildi. Bugün de buradan bir tırı daha uğurlayacağız. Çeşme’deki tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize bu güzel diğergamlığı gösterdikleri için hassaten teşekkür ediyorum.  Evlatlarımızın kodlarında, kumaşında kalplerinde adalet duygusu var, iyilik var. Bu coğrafyada bizler adaletin, yardımlaşmanın ne olduğunu çok iyi biliyor ve dosta düşmana bunu gösteriyoruz. Yüce Türk milleti, büyüklüğün, komşuluğun, kardeşliğin ve yardımlaşmanın ne demek olduğunu tarihte her daim göstermiştir. Bugün de burada bu kardeşliği sergiliyoruz. Mazlumun, yetimin, öksüzün yanında olmanın ne demek olduğunu, iyi insan olmanın erdemini de her zaman çocuklarımıza aşılıyoruz. Öğrencilerimiz adına gururlandık, mutlu olduk. Onların kalplerindeki iyiliği ve merhameti gördükçe yarınlara umutla bakıyoruz. Ülkemizin şarkısını söyleyecek ve bayrağını dalgalandıracak bu güzel çocuklarımızı gördükçe geleceğe daha emin adımlarla yürüyoruz. Gelecekte ülkeyi yönetecek güzel çocuklarımızın varlığı, bizleri onurlandırıyor. Bu duyguyu çocuklarımıza nakşetmek de öğretmenlerimizin işidir. Bunun için öğretmenlerimize de yürekten teşekkür ediyorum. Bu güzel çalışmada emeği geçen tüm Çeşme halkına yürekten teşekkür ediyorum.”

19-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.