İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bayraklı Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bayraklı Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bayraklı Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Bu ziyarette Yentür'e, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi, Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şuayip Üner, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, okula ismini veren hayırsever Nuri Atik'in torunu Can Atik eşlik etti.

 

Bayraklı Nuri Atik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı öğrencileri Batuhan Laçinoğlu ve Berat Serhat Daşkın, öğretmenleri Murat Yılmaz'ın desteğiyle atık malzemelerden yararlanarak bir teleskop tasarladı ve bu teleskobun patentini aldı. 11. sınıf öğrencileri Laçinoğlu ve Daşkın, TEKNOFEST'e katılmak için öğretmenlerinin desteği ile bir teleskop yapmaya karar verdi. Öncelikleri atık malzeme kullanmak olan öğrenciler Okul Müdürü Mustafa Genç ve öğretmenlerden teknik malzeme konusunda destek aldı. Okulun isminin baş harflerinden esinlenilerek "NATEMSKOP" adını verdikleri ürünü geliştirdiler ve yapılan başvuru sonunda Türk Patent ve Marka Kurumundan patent aldılar.

 

NATEMSKOP'un ana parçasını kâğıt rulosu ve alttaki malzemeleri ise atık sıralar oluşturdu. Aşındırılan bir aynanın üzeri alüminyum buharıyla kaplanıp teleskopun içine monte edildi. Murat Yılmaz, marka ve model patentini aldıkları ürünün tamamen yerli imkânlarla geliştirildiğini ve Türkiye'de hobi amaçlı ve kapasitesi sınırlı teleskopların bulunduğunu söyledi. Hedeflerinin TEKNOFEST'te derece elde etmek ve atölyede seri üretime geçmek olduğunu vurgulayan Yılmaz"ülkedeki diğer okullara teleskop göndermek istiyoruz" dedi. Yaptıkları teleskobun 6 inçlik olduğunu, 8 ve 10 inç gibi daha büyüklerini üretmeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, güneş patlamalarını seyredip fotoğrafladıklarını, sonbahara doğru Jüpiter, Satürn ve Mars gözlemleri planladıklarının altını çizdi.

 

Bu proje kapsamında; atölyelerde birkaç bölümün ortak çalışması sonucu, ülkenin farklı eğitim kurumları için ilk yerli ve milli teleskobunun üretilmesi, meslek lisesi öğrencilerinin farklı disiplinlerden öğrencilerle uyum ve koordinasyon içinde çalışma becerisini kazanması hedefleniyor. Teleskop bir bilimsel gözlem aracı olmanın yanı sıra üzerinde çeşitli sensörler ve yazılımlarla eğitimsel bir materyal olarak hizmet etme özelliği taşıyor. Teleskop modüler ve mobil bir materyal olacağından okulun kendi atölyesinde üretilip bitmiş teslim edebileceği gibi talep eden okullara ham veya yarı işlenmiş olarak gönderip okul öğrencilerinin kendi teleskoplarını kendilerinin yapması da sağlanabiliyor.

 

Tanıtım sonrası öğrencilere teşekkür eden Yentür, büyük düşünmenin önemine dikkat çekti. Bilimin merak ve ilgiyle geliştiğinin altını çizen Yentür, çaba göstermeden başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını, meslek liselerinde okuyan bilime meraklı öğrencilerin okullarının çeşitli imkânları doğrultusunda üretmelerinin çok kıymetli olduğunun altını çizdi.

İbrahim Gökçüoğlu teleskobun yerli üretim olmasının yanı sıra Yeşil Mutabakat anlamında değerli olduğunu, geri dönüşüm malzemelerinin kullanılmasının çağı yakalamak adına oldukça önemli olduğunu ifade etti. Hedefe koyulanın hayal ile beslendiği zaman ortaya çok güzel sonuçlar çıkacağının altını çizdi.

 

Okulun Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanını da ziyaret eden Yentür, Gökçüoğlu ve Atik, burada Yenilenebilir Enerji projeleri hakkında bilgi aldı. Yentür ve Gökçüoğlu atölye içerisinde rüzgâr türbinlerine gerekli enerjiyi sağlayan Rüzgar Tüneli, Rüzgar Gülü ve Güneş Paneli hakkında öğrenci ve öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

Yentür, emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hedefleri olan, proje üreten meslek lisesi öğrencileri için ellerinden geleni yapmaktan mutluluk duyduklarının altını çizdi.

 

Gökçüoğlu, İzmir'in Yenilenebilir Enerji konusunda yaptığı çalışmaların Türkiye'de güzel örnekler teşkil ettiğini söyledi. Yerli üretim adına meslek liselerinin öneminin daha da arttığını, bu konuda istekli olunduğu takdirde ülke adına çok daha güzel yerlere gelinebileceğinin altını çizdi.

 

Atölye ziyaretleri sonrası Yentür, Gökçüoğlu ve Atik bahçede bir süre sohbet etti, ziyaret toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

29-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-202229-04-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.