İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Ortağı Olduğu ´Tekstil Makineleri Operatörlüğü Eğitim ve Uyum Merkezi´ projesinin imza töreni yapıldı.

İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğünde, İzmir Valiliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği ve diğer proje paydaşlarının katılımıyla, “Tekstil Makineleri Operatörlüğü Eğitim ve Uyum Merkezi” projesinin imza töreni yapıldı. Projeyle, Türkçe bilmeyen ve işsiz olan Suriyeli mültecilerin sıkıntılarının aşılması hedefleniyor.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Ortağı Olduğu  ´Tekstil Makineleri Operatörlüğü Eğitim ve Uyum Merkezi´ projesinin imza töreni yapıldı.

10-01-201810-01-201810-01-201810-01-201810-01-2018

 

İzmir Valiliği, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (İESOB), İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ile Egedeniz Tekstil A.Ş,´nin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin desteğiyle hayata geçirdiği “Tekstil Makineleri Operatörlüğü Eğitim ve Uyum Merkezi”nin, Suriyeli mülteciler için hem yeni bir iş kapısı olması, hem de Türkçe öğreniminde kolaylık sağlanması hedefleniyor. Bugün yapılan proje imza törenine, İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, İl Göç İdaresi Müdürü Funda Kılıç Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu´nun yanı sıra, diğer proje paydaşlarının temsilcileri katıldı.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi ile ilgili projeleri de hayata geçiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi imza törenine katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkı sağladığı projeyle, erkek gömleği dikimi üzerine 232 saatlik kurs alacak Suriyeli mülteciler, gelişimlerine göre tekstil sektörünün çeşitli kademelerinde görev alabilecek. Projeye, geçici koruma kapsamında İzmir´de ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş ve okuma yazma bilen Suriyeliler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilecek. Ayrıca, 136 saat A1 seviyesinde Türkçe kursu da verilecek ve başarılı olanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası alacak.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu proje dışında da Suriyeli mültecilerin eğitimi hususunda adım atmış ve toplamda 581 okul ve 4 Geçiş eğitim merkezinde 14.937 Suriye uyruklu öğrencinin eğitim ve öğretim görmesini sağlamıştı. Eğitim-öğretim çağında olup aileleri tarafından okullara gönderilmeyen Suriyeli çocukların durumları hakkında da daha önce toplantılar düzenleyen İl Müdürlüğü tarafından temin edilen arazilerin üzerine UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu)  desteği ile her biri 24 derslik, toplamda 96 derslikten oluşan 4 okul yapılacak.

İmza töreninde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, "Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle memleketlerinden kaçıp ülkemize sığınan ve İzmir´de misafir ettiğimiz Suriyelilerin sosyal entegrasyonunu sağlamak için düzenlenen bu güzel projenin finansmanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Avrupa Birliği tarafından sağlanmakta, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından da koordine edilmektedir. Ben bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan kuruluşlarımıza teşekkür ediyor ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Türkiye´nin cömert halkına teşekkür etmek istediğini belirterek, "Türkiye, topraklarına sığınan mülteci ve sığınmacıların ihtiyaçlarına cevap verme konusundaki geleneğiyle uzun süredir ön plana çıktı. Mültecilerin eğitim, sağlık ve ekonomi alanındaki ihtiyaçlarına karşılık verecek, önemli bir proje. Mültecilerin üretken birer birey olmaları ve ortak paydaya katkı sağlamaları hususunda önemli bir katkı sağlayacak." dedi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.