İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 'Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı' Etkinlikleri Başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 'Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı' Etkinlikleri Başladı

2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası bu yıl Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil Mutabakat teması ile gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kutlamalarına başladı.

'2050'ye Doğru Mesleki Eğitim ve Yeşil Mutabakat' Webinar Programı ile başlayan etkinliklerde 'İklim Değişikliği ile Küresel Mücadele', 'Avrupa Yeşil Mutabakatı Hedefleri ve Sanayi Stratejisi',' Yeşil Büyüme Politikaları ve Endüstriyel Simbiyoz' ve 'Avrupa Yeşil Mutabakatının Mesleki Eğitime Etkisi' konu başlıkları ele alındı. Moderatörlüğünü; Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş'ın yaptığı Webinar programına İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Programın konuşmacıları; Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Direktörü Nezahat Yıldırım, Birleşmiş Milletler SDSN Türkiye Ağı Koordinatörü Bahar Özay, İzmir Kalkınma Ajansı Yeşil Büyüme Politikaları Birim Başkanı Sena Gürsoy, SOCAR Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Pazarlama Müdürü Mevlüt Çetinkaya ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağlar Bağcı oldu.

'Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı' kapsamında Mesleki Kariyer Fuarı'nın açılışı yapıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 'Yeşil Dönüşüm' temasıyla bezenen 'Avrupa Mesleki Beceriler Haftası' kapsamında, Mesleki Eğitim veren kurum ve okulların katılımı ile düzenlenen Mesleki Kariyer Fuarı'nın açılışı gerçekleştirildi. Fuara; İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, Memur-sen İl Başkanı Ali Kaya, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Özyiğit, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesinin müzik dinletisi ile devam etti. Ardından protokol konuşmalarına geçildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi; yapılan çalışmaları görünür kılmak adına düzenlenen etkinliklerden ilkinin Webinar, bir diğerinin de Mesleki Eğitim Fuarı olduğunu ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığının talepleri doğrultusunda gerekli çalışmaların yapıldığı bu etkinliklerle çocukların küçük yaştan itibaren çevreci bir yaklaşımı benimsemeleri için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Enerjinin yeşile dönüşmesi, hava ve su kirliliği gibi oldukça önemli konuların 'Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı' kapsamında ele alınabildiğini vurguladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencileri yarına hazırlarken 21.yüzyıl becerilerini kazanmış donanımlı bireyler olarak yetiştirmeyi istediklerini belirterek eğitimin temel felsefesinin öğrenciyi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata hazırlamak olduğunu, bu yüzden mesleki eğitimlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade etti. Yentür; kurumlara, eğitim paydaşlarına, öğretmenlere ve öğrencilere; işbirliği fırsatları ve 21. yüzyıl beceri kazanma imkânı sunarken, çevreci anlayışı kavrama ve mesleki eğitime vakıf olma avantajı sağlayacak "Avrupa Mesleki Beceriler Haftası"nı bu anlamda çok önemsediklerini vurguladı. Yentür, gerçekleştirilecek olan söyleşi, çalıştay ve webinarlarla, geleceğin girişimcilerini iş dünyası ve akademisyenlerle buluşturmayı hedeflediklerini; çevreci anlayışla geleceğin iş gücüne ilham verecek gençlere özgüven kazandırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar; Yeşil Mutabakat'ın önemine değindi. Bu planın Türkiye için de son derece önemli olduğunu vurgulayan Aşkar, üretim aşamasında bu plana neden uyulması gerektiğini anlattı. Geleceğin iş gücünde söz sahibi olacak gençlerin bu vicdanla hareket etmesi gerektiğini belirten Aşkar organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış için kesilen kurdelenin ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve beraberindeki heyet standları tek tek dolaşarak öğrenci ve öğretmenlerden yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Çevreci anlayışı gereği ve Mesleki Beceriler Haftası 2022 temasına uyumlu hareket etmek adına; etkinlik alanındaki tanıtım ve bilgilendirmeler QR kodlarla gerçekleştirildi. Görevliler etkinlik alanında dönüştürülebilir malzemeler kullanarak çevreci bir bilincin yaygınlaştırılmasında önemli rol üstlendiler. Etkinlik alanında az sayıda olabilecek basılmış reklam ve yönlendirmelerin fuar bitiminde görevli öğrenci ve öğretmenler tarafından toplanarak geri dönüşüme kazandırılması planlandı.

12-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.