İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Geleceğin Yazarları" Proje Toplantısı Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün başlatmış olduğu "Geleceğin Yazarları Projesi" kapsamında, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Reşat Postacıoğlu Konferans Salonunda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlane Akdeniz,  Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Yeşildere İmre, Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevin Akkaya, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Türkel, öğretim üyeleri, proje dahilindeki okulları temsil eden koordinatör öğretmenler, eğitim yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin duygu ve düşünce dünyalarını milli, manevi, kültürel ve evrensel değerler etrafında açığa çıkarmayı amaçlayan ve büyük ilgi gören 'Geleceğin Yazarları Projesi' ne İzmir'de 2021-2022 eğitim öğretim yılında 200 okul katıldı. 6000 öğrenci, Türkçe öğretmenlerinden aldığı eğitimle hayallerini kağıda döktü. Alanında uzman akademisyenlerle yapılan çalışmalar neticesinde " Küçük Eller Güçlü Kalemler" sloganı ile 92 basılı, 125 e-kitap ortaya çıktı ve bu kitaplar İzmir Konak Meydanında Kitap Fuarı İmza Gününde halkla buluştu. Miniklerin imza günü ulusal ve yerel basında geniş yer buldu.

"Geleceğin Yazarları Projesi" toplantısı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılan başarılı çalışmaları özetleyen bir video sunumu ile başladı. Ardından Proje Koordinatörü Bülent Altun, projenin özet ve bilgilendirmesini yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Türkel yaptığı konuşmada; iş üretmenin önemli olduğunu ancak ortaya çıkan ürünün işe yaramasının çok daha önemli olduğunu söyledi. Öğretmenler sayesinde çocukların ortaya çok güzel şeyler koyduğunu belirten Türkel, bu çalışmanın sadece yazılan eserler ile değil, öz itibari ile de yaratıcılıklarını, hayal güçlerini kullanmalarını, geliştirmelerini sağladığını, dolayısıyla öğrenmeye katkı sunduğunu ifade etti. Türkel, yaşam boyu öğrenmeye devam edeceklerini vurguladı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Yeşildere İmre; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan işbirlikleri neticesinde ortaya güzel çalışmalar konduğunu söyledi ve işbirliğine her anlamda destek veren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür'e teşekkür etti. İmre, Türkçe anabilim dalı ile yapılan işbirliğinin neticesinde ortaya ürünler çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkçe eğitiminin sadece bu alanda gelişmek için değil aynı zamanda diğer disiplinlerin öğretimini sağlamak için de çok önemli ve kıymetli olduğunun altını çizen İmre, bu kapsamda verilen eğitimlerin çocuklara başka disiplinlerde de oldukça büyük katkı sunacağına inandığını belirtti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; bu modern çağda bazı kavramları çok hızlı tükettiğimizi, bu kavramlardan birinin de proje kavramı olduğunu belirtti. Yentür, yapılan işlerin formalite olarak görülünce başarılı sonuçların alınamadığına dikkat çekti. Geleceğin Yazarları Projesindeki başarıyı içten ve gönüllü olarak yapılmasına bağlayan Yentür, bu yüzden somut ve net çıktılar alınabildiğini söyledi.  Yentür, temel eğitim ve öğretimi çocuklarımızın geleceğini inşa etmenin şifresi olarak gördüğünü, çocuklarımızın içindeki ilgiyi, tutumu ve yeteneği ortaya çıkarmanın eğitimcilerin en büyük görevi olduğunu belirtti.  Modern eğitim paradigmasının en önemli hususu olarak herkese göre aynı eğitimin geçerli olmadığını, her çocuğu özel ve değerli kabul etmemiz gerektiğini vurgulayan Yentür, çocukların güçlü yönlerinin geliştirilmesi ve zayıf yönleri için de çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekti. Yentür, emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Protokol konuşmalarının ardından eğitimciler, Doç. Dr. Ali Türkel ile "Yaratıcı Yazmaya Başlarken" başlığı ile düzenlenen proje eğitimine başladı.

07-12-202207-12-202207-12-202207-12-202207-12-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.