İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ev Sahipliğinde “Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Hizmetlerine Yönelik Koordinasyon Toplantısı” Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen Suriyeli öğrencilerin eğitim hizmetlerine yönelik koordinasyon toplantısı, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde, 23 ilin il milli eğitim müdürlerinin katılımıyla başladı.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ev Sahipliğinde “Suriyeli Öğrencilerin Eğitim Hizmetlerine Yönelik Koordinasyon Toplantısı” Gerçekleştirildi

 30-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-2017

 

MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Türkiye´de yaklaşık 3 milyon 250 bin civarında Suriyeli misafir bulunduğunu, onlar arasında 970 bin civarında eğitim çağında çocuk olduğunu söyledi.

Suriye´deki iç savaşın başladığı zamanlarda bu nüfusun kısa sürede ülkelerine döneceğinin varsayıldığını, bu yönde tedbirler alındığını aktaran Demirci, savaşın kısa süre içinde bitmeyeceği gerçekliği üzerine Bakanlık olarak Suriyeli çocukların, Türkiye´de bulundukları sürece okullara kazandırılmasıyla alakalı süreci başlattıklarını ifade etti.

Demirci, 2016 yılının, bu sürecin resmiyetteki ilk senesi olduğunu ifade ederek  “Hedefimiz, maksimum beş sene içerisinde bütün Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonu. Bu amaca yönelik koordinasyon toplantıları yapıyoruz. Bu toplantı da onlardan bir tanesi. 11. toplantımız bu. Suriyeli nüfusun yoğunlaştığı illerdeki il müdürlerimiz ve genel müdürlükteki ilgililerle beraber süreci istişare ediyoruz." diye konuştu.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de Suriyeli çocukların eğitim öğretim hizmetlerinden yararlanması gerekliliğini vurguladı. Okullara kabul edilen öğrencilerin yüzde elliden fazlasının, Türk Eğitim Sistemine entegre olduğunu belirten Altunel, bu öğrencilerin sınıflarda Türk öğrencilerle beraber Türkçe ders gördüğünü aktardı.

Bu toplantıların 23 ilde periyodik olarak her ay düzenli bir şekilde yapıldığını anlatan Altunel, hem yerinde incelemeler yaptıklarını, hem de illerin kendisine özgü konularına çözüm üretmeye gayret ettiklerini söyledi.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de çocukların dünyanın umudu olduğunu ifade ederek onların tertemiz dünyalarında kurdukları hayalleri yeşertmenin, büyüklerin hele de eğitimcilerin görevi olduğunu kaydetti.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız´ın da açılışına katıldığı organizasyon yarın sona erecek.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.