İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Din Öğretimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Din Öğretimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Çalıştayı, Karabağlar İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Çalıştay, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür,İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla başladı. Çalıştaya  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün ve İlker Erarslan, Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Din Öğretimi Projeler Komisyonu Koordinatörü Oktay Topbaşoğlu, ,Dokuz  Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr.Muammer Erbaş, Prof. Dr. Recep Yaparel, Doç. Dr. Hadiye Küçükkaragöz, Doç. Dr. Şükrü Keyifli, Dr. Ahmet Tahir Dayhan, Ege Üniversitesi'nden Doç. Dr.Tahsin Koçyiğit,Prof. Dr. Bülent Sönmez, Doç Dr. İsmail Arıcı, Dr. Bekir Emiroğlukatıldı.

2023 Eğitim Vizyonu' nun temel amacının, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı çocuklar yetiştirmek maddesinden yola çıkılarak planlanan çalıştayda nitelikli eğitimde kaliteli işbirliği sağlamak amaçlanıyor.

Çalıştayın açılışında konuşan Din öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi bölümü olarak pek çok çalışma planladıklarını belirterek bu süreçte paydaşlarla fikir paylaşımı yapıldığını söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, eğitim paydaşlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büdün, geleneksel hale getirilmesi planlanan çalıştayın sonrasında, alınan kararları ve gelişmeleri üç ayda bir değerlendirileceğini belirterek katılımcı tüm paydaşlarla bir sonraki çalıştayda tekrar bir araya geleceklerini ifade etti.

Tam donanımlı gençler yetiştirmek istiyoruz

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir'de 700 bin öğrenci ve 52 bin öğretmenin olduğunu belirterek  "milli manevi, insani, ahlaki değerlerle zamanın ve mekanın ruhunu okuyarak, onları dünya milletleri arasında aklıyla, vicdanıyla, vizyonuyla, misyonuyla, çağdaş bilimsel değerleri ile aklıyla vicdanını bütünleştirmiş, birleştirmiş, tam donanımlı gençler yetiştirmek istiyoruz." dedi. "İnsanın en hayırlısı insana en faydalı olandır" diyen Yentür, çalıştay sonunda alınacak kararların büyük bir titizlikle uygulanacağını belirtti.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, saygın bir ortamda önemli bir çalıştayın gerçekleştirildiği ortamda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve çalıştay masalarında ele alınan konuların önemine değindi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, çalıştayın önemini vurgulayarak son zamanlarda din alanında çok güzel çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmaların gençlerin eğitimi üzerine olumlu katkılarının olacağını söyledi.

3 oturum şeklinde düzenlenen çalıştayın ilk oturumunda problem, sorun alanlarının tespiti konusunda grup çalışmaları yapıldı. Çalıştayda, 6 masa başlığında yer alan alt alanlara çözüm olabilecek ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü düzeyinde uygulama yeri bulabilecek strateji ve projelerin oluşturulması hedeflendi. Katılımcılar,  'Akademik Başarı', 'Değerler Eğitimi, Sanat, Spor, Sosyal ve  Kültürel Faaliyetler', 'Rehberlik / Kariyer ve Yönlendirme', 'Öğretmen ve İdareci Yeterlilikleri', 'Proje / Sosyal Sorumluluklar Faaliyetleri', 'Okul İkliminin veFiziki Alt Yapının İyileştirilmesi' konularında grup çalışmaları gerçekleştirdi. Sürekli devamsızlıkların önüne geçmek, öğrencilerin sanat ve sporla buluşmasını sağlamak, öğrencilerin akademik başarılarının artmasını sağlarken, kariyer planlama kapsamında istedikleri üniversite ve bölümlerde okuyarak mutlu olacakları meslekleri edinmelerinin yolunu açmak, öğretmen ve eğitim yöneticilerinin dijital yeterlilik becerilerini geliştirmek, okuma, yazma, dinleme ve konuşma içerikli dört temel dil becerisini kazandırmak, ulusal ve uluslararası projelere katılımın artması gibi konular ele alındı.

Çalıştayın ikinci oturumunda katılımcılar çözüm önerileri ve projelerin belirlenmesi için görüş alış verişinde bulundu.  Çalıştay  grup çalışmalarının  sunumu ve değerlendirmesi ile sona erdi.

Çalıştayın kapanış töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür,  çalıştaya katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı ve çalıştayda alınan kararların titizlikle uygulanacağını, kısa süre içinde değerlendirme toplantısı yapılacağını söyledi. "Hepimizin hayatında iz bırakan öğretmenler olmuştur" diyen Yentür, hayata yön veren, değişen, gelişen ve dönüştüren bireylerin yetişmesinde adanmış öğretmenlerin ve çok yönlü eğitim yöneticilerinin önemine dikkat çekti. Değişen dünyayı okuyabilen eğitim kadrosunun gerekliliğine vurgu yapan Yentür, "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitimin her alanında emin adımlarla ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diyerek eğitimin tüm paydaşlarıyla bir arada olmanın önemini belirtti. Yentür,  çalıştayda bulunan tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

 

11-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-202111-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.