İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" Ortaokul ve Liselerde Aralıksız Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ara vermediği "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" etkinlikleri keyifli paylaşımlarla devam ediyor. Gönüllülük esasına dayanan program büyük ilgi gördü ve 2022 yılında 30 lise ve 30 ortaokula ulaştı. Toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıkan "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları"; Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunan yazar ve şairlerin eserleri ele alınıyor. Gençlere nitelikli okuma ve kendini ifade etme becerisinin kazandırılmasının hedeflendiği 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' faaliyetleri öğrencilerin kültür ve edebiyat gelişimine katkı sağlıyor.

"Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" etkinlikleri kapsamında ilk olarak Buca Fatma Saygın Anadolu Lisesinde Cengiz Aytmatov Okul Paneli düzenlendi. Buca Fatma Saygın Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşen panelin başkanlığını Ayşe Ekin Erdem yaptı. Konuşmacılar ise; Nisa Sivaslı, Yağmur Nizam, Enes Furkan Çoban ve Fatmanur Kolcu idi. Panel sonunda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mevlane Akdeniz değerlendirme konuşması yaptı.

Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinin Cengiz Aytmatov Okul Paneli, Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Başkanlığını Melissa Gündüz'ün yaptığı panelde Nuray Demir,  Elif Tuğçe Güzeldal, Deren Tuncer ve Nilay Hasçolaklar konuşmacı olarak yer aldı. Buca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlham Candan değerlendirme konuşması yaptı.

Etkinlikler kapsamında bir panel de Buca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlendi. Mustafa Kutlu Okul Paneli, okulun konferans salonunda gerçekleştirildi ve başkanlığını Hatice Kübra Özcan yaptı. Fatmanur Türker, Rukiye Peker, Sümeyye Akiz, İkranur Akdana  ve Hilal Akyol panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Anadolu Mektebinin ortaokullar için düzenlenen kitap okuma ve değerlendirme faaliyetlerine Bayraklı Piri Reis İmam Hatip Ortaokulu "Kitaplara Yolculuk" etkinliği ile katıldı. Meryem Açan ve Fulya Şükriye Keskin danışmanlığında 7 öğrenci okudukları kitapları diğer öğrencilere tanıttı. Her öğrenci tanıttığı kitaba dair izlenimlerini, okurken ne hissettiğini ve kitapla ilgili fikirlerini paylaştı ve soru- cevap etkinliği yaptı.

Karabağlar Zeyni Hanım Ortaokulu "Bir Şeftali Bin Şeftali" etkinliğini 10 öğrenci ile gerçekleştirdi. Fatma Akbal'ın danışmanlığında aynı adlı kitabin kısa bir bölümü öğrenciler tarafından canlandırıldı. Bu etkinlik ile öğrencilerin iş birliği içinde çalışma,  sorumluluk alma, okuduğu bir hikâyeyi canlandırabilme davranışlarının pekiştiği gözlemlendi.

Urla İmam Hatip Ortaokulu ise etkinliğe Gözde Yörük'ün danışmanlığında 15 öğrenci ile Kitap Tanıtımı etkinliği yaptı. Öğrencilere belirli yazarların eserleri arasından kendilerinin seçtikleri bir kitabı okuyup eseri tanıtmaları görev olarak verildi. Öğrenciler,  kitabın yazarı hakkında araştırma yaparak kitabı tanıttılar.

19-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-202319-01-2023

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.