İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Örnek Proje

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Örnek Proje

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Özel Eğitimde Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin geliştirilmesi Projesi (İZMİR-OEMTEK) ve Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesi (GÖÇE-Pİ),  'EFIL-Employment For Independent Life-Bağımsız Yaşam İçin İstihdam Projesi Kapanış Sempozyumu'nda tanıtıldı.

Anadolu Üniversitesinin yürütücü olduğu, Eskişehir Valiliği, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Down Sendromu Derneği ile İtalya, İspanya ve Avusturya'dan ortakların yer aldığı "+EFIL-Employment For Independent Life-Bağımsız Yaşam İçin İstihdam" 'Ka204 Yetişkin Eğitim Stratejik Ortaklıklar Projesi Uluslararası Kapanış Sempozyumu' Anadolu Üniversitesi salonunda gerçekleştirildi.

Öncelikli amacı çalışma yaşamında en dezavantajlı grubu oluşturan zihin yetersizliği olan gençlerin istihdamının önündeki engellerin kaldırılması olan proje kapsamında, gençlerin bağımsız yaşama becerilerinin desteklenerek ekonomik ve sosyal hayata tam katılımlarının arttırılması yönünde Avrupa ülkeleriyle uyumlu bir istihdam programı ve modeli geliştirildi.

Türkiye'de 3 ilden örnek projelerin tanıtıldığı programda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Özel Eğitim ve Rehberlik ile ilgili son beş yılda yapılan "Özel Eğitimde Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin geliştirilmesi Projesi (İZMİROEMTEK) ve Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesinin (GÖÇE-Pİ) tanıtımı gerçekleştirildi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına sempozyuma katılan proje  koordinatörü Funda Sel yaptığı konuşmada, projeler kapsamında toplam 21 adet işliğin Özel Eğitim Okullarına kazandırıldığını ve öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirtti. Sel, projeler gerçekleştirilirken eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi bakımından mesleki eğitimi yaygınlaştıracak stratejilerin uygulanmasının esas alındığını vurguladı. Sel ayrıca gelecekte özel eğitimin daha etkili olmasının öğretmenlerin ve anne babaların birlikte ve bilinçli çalışmalarıyla mümkün olacağı düşüncesiyle düzenlenen 'Eğitici Eğitimleri' ve 'Aile Eğitimleri'yle projelerin desteklendiğini ve toplumsal gelişime katkı  sağlandığını belirtti.

Sempozyum; kamu ve özel sektörün, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarının, özellikle de zihin yetersizliği olan bireylere mesleki eğitim ve istihdam ortamları yaratan kurum ve kuruluşlarda gereken farkındalığı yaratarak bu bireylerin bağımsız olarak yaşama entegre edilmesinin sağlanması dilekleriyle son buldu.

22-05-202222-05-202222-05-202222-05-202222-05-202222-05-202222-05-202222-05-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.