İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Çevreye Duyarlı Proje

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Çevreye Duyarlı Proje

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde devam eden “Sıfır Atık” projesi ile öğrencilerde çevre bilinci oluşturmak, farkındalık yaratarak atık oluşumunu azaltmak amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sıfır Atık” eğitimi ve “Örgü Atölyesi” Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü ana hizmet binasında gerçekleştirildi. Plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmek amacıyla Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden yirmi beş öğrenci ve iki eğitmen eşliğinde yapılan çalışmada, çoklu kullanımı teşvik etmek için  “ alışveriş filesi örme” eğitimi verildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdür Ömer Albayrak; “Öğretmenler ve öğrencilerimizle farkındalık oluşturmak üzere bir araya geldiğimiz bu çalışmayı çok önemsiyorum. Türkiye´de yılda 35 milyar civarında poşet kullanıyoruz. Bunu yıla vurduğumuzda bir kişi 440 poşet kullanmış oluyor.  2019´da bunu 90´a indirmek istiyoruz. Biz de bu kapsamda farkındalık oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber öğrencilerimizle pazar filesi örmeyi amaçlıyoruz. Doğada uzun süre kalan poşetler çevrede büyük bir yıkıma neden oluyor. Denizlerden besin zincirine katılıyor ve soframıza kadar geliyor. Biz toplum olarak bu konuda farkındalık kazanmalıyız. Bu ve benzeri etkinliklere toplumun her kesiminden ciddi bir destek gerekiyor.” dedi.

Programda konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Eğitimin yalnızca öğrenciye akademik bilgi yüklemekten ibaret olmadığını vurguladı. Yahşi, “Öğrencilerimizi çok yönlü yetiştirmek istiyorsak onları her yönden doğru olarak beslemek gerekiyor. Yaşadığımız dünyada ve ilimizde çevre ile alakalı duyarlılığı öğrencilerimize küçük yaşlardan itibaren kazandırmamız çok önemli. Sıfır atıktan çöplerin ayrıştırılmasına kadar öğrencilerimize bir şuur bir farkındalık verilecekse bu öğrencilerimizin zihinsel alt yapılarına uygun bir biçimde verilmesi gerekmektedir. Çünkü çevreyle birlikte doğuyoruz, büyüyoruz, yaşıyoruz, ruhumuzu teslim ediyoruz. Bu bilinci çocuklarımıza erken yaşlarda kazandırmamız elzemdir. Bu kapsamda müdürlük olarak 10 ilçemizdeki okullara geri dönüşüm kutusu dağıttık. Bunu 1 Ocak´tan itibaren 30 ilçemize yayacağız. Çevre bilincini oluşturmak için çocuklardan, gençlerden başlamamız gerekiyor." dedi.

Önümüzdeki günlerde uygulamanın tüm ilçeye yayılması planlanıyor.

27-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.