İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Bilimsel Çalışmalara Tam Destek

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Bilimsel Çalışmalara Tam Destek

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Bilimsel Çalışmalara Tam Destek

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 21. yüzyıl becerilerinin gelişimi için 'Bütünsel Ders Tasarımı Projesi' kapsamında, eğitimin niteliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen 'BET@p Projesi' ve 2018 yılından bu yana devam etmekte olan 'Bilim Olimpiyatlarına Hazırlık Öğretmen Çalıştayı' İzmir Fen Lisesinde düzenlenen toplantıyla başladı. Yapılan açılış toplantısına İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, çalıştayın açılışında 'BET@p Projesi' ve 'Çevrimiçi Olimpiyat Eğitimleri' hakkında bilgi verdi. İzmir'in olimpiyat eğitimleri için kurmuş olduğu eğitim ekosisteminde seçilen 475 lise ve 205 ortaokul öğrencisi olduğunu belirten Yiğit, bu çalıştayla öğrenci-öğretmen katılımının iki katına çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında başlatılan bilim olimpiyatları çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda ilk olarak TÜBİTAK olimpiyat projelerinde yer alan danışman öğretmenlerle pilot çalışmalar yapıldı ve çok sayıda okulda eğitimler düzenlendi. Ayrıca öğrencilere verilen yüz yüze eğitimlerin yanı sıra çevrim içi eğitimlerle de olimpiyat kültürünü erken yaşlardan itibaren içselleştirmeleri sağlandı. Bu süreçte öğretmenler de hizmet içi eğitimlerle desteklendi.

Alanında uzman akademisyenlerin 'Bilim Olimpiyatları Eğitimciliği' hizmet içi eğitimi vermeleri sağlanarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ülke genelinde ilk defa mahalli eğitimler gerçekleştirildi. Bu sayede 2018'den bu yana yapılan çalışmalar sonucunda, son 3 yılda nüfusa oranla TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'na en çok kazandıran öğrenciyi kazandıran şehir İzmir oldu.

3 gün sürecek çalıştayda, 'BET@p Projesi' kapsamında ise eğitimin niteliğini artırmak amacıyla öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini kazanmaları için yenilikçi ders tasarımları ele alınacak ve öğrencilerin bilim olimpiyatları gibi alanlara ilkokuldan itibaren hazırlanmaları için temeller atılacak.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada "Eğitim ve öğretim; sürekli yenilenmeyi, gelişmeyi zorunlu kılan, her dönemde önceliğini koruyan dinamik bir alandır." dedi. Yentür, bilginin hızla değiştiği bir çağda, değişim ve dönüşümü yakalamanın önemine değinerek öğretmenlerin, bilgi üreten, araştıran, sorgulayan ve analiz yapan bir neslin yetişmesindeki rolünü vurguladı.

Yentür, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre Türkiye'nin, okuma becerileri alanında puanını en çok artıran ikinci, matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise birinci ülke olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Sürekli bir değişim ve gelişim içinde olan bilgi kavramını kültür ve medeniyetimizin değerleriyle yoğurup yapılandıran, özgün ve üretken nesillerin yetişmesi için her zaman gayret göstereceğiz."

16-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-202116-11-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.