İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 'Mesleki Gelişim Akademisi Sertifika Töreni' Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 'Mesleki Gelişim Akademisi Sertifika Töreni' Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 'Yenile Kendini, Geleceğe Artı Kat' sloganı ile yola çıktığı 'Mesleki Gelişim Akademisi Sertifika Töreni' gerçekleştirildi. 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapılan törene; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Şube Müdürü Mevlane Akdeniz, akademisyenler, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Mesleki Gelişim Akademisi ile yapılan eğitim planlamalarında; eğitimde sürekli yenilenmek, gelişim ve olumlu dönüşümü gerçekleştirmek, çağın gerektirdiği nitelikleri keşfetmek ve eğitimcilerle paylaşılmasına katkı sağlamak, öğretmenlerin işbirliğinin artmasına yönelik faaliyetler yürütmek ve mesleki gelişimlerine destek olarak farkındalıklarının artmasına katkı sağlamak, ayrıca öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerini desteklemek hedeflendi. Alanında uzman akademisyenler, 300 eğitimci, 30.000 öğretmene 14 farklı akademi alanında eğitimler verdi. Bu alanlar; Dil, Tarih, Türkçe ve Edebiyat, Spor, Sanat, Müzik, Pozitif Bilimler, Teknoloji ve Tasarım, Doğa Bilimleri ve Sürdürülebilir Çevre, Türk İslam Kültürü ve Değerler Eğitimi, Erken Çocukluk Dönemi Eğitimi, Eğitimde Yeni Yaklaşımlar, Özel Eğitim ve Eğitim Yönetimi Akademisi şeklindeydi.

Tören, 'Yenile Kendini, Geleceğe Artı Kat' sloganı ile planlanan eğitimlerin tanıtım videosu ile başladı.

Katılımcı öğretmenler adına söz alan Kimya Öğretmeni Yasemin Elveren yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin en önemli getirisinin manevi doyum olduğunu ifade etti. Öğrencileri sonrasında güzel yerlerde görmenin verdiği mutluktan bahseden Elveren, bunun için kişisel gelime çok önem verdiğini belirtti. Elveren, emeği geçen herkese kendilerine verilen bu fırsat için çok teşekkür etti.

Katılımcı eğitim yöneticileri adına söz alan Dr. Aysun Akçay; teori ve uygulama alanları arasındaki farkın akademik verilerle yok edilebileceğini vurguladı. Akçay, bu imkânı veren ve bu konudaki çalışmaları yıl içine yayarak kendilerine sürekli gelişme fırsatı sunan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, eğitimi veren akademisyen ve öğretmenlere teşekkür etti.

Akademisyenler adına konuşan Kâtip Çelebi Üniversitesinden Doç. Dr. Nilgün Nurhan Kara; böyle bir faaliyette yer almaktan büyük keyif aldığını belirtti. Kara, gelecek nesillerin belli değerlere sahip, belli hassasiyetleri olan ve doyuma ulaşmış gençler olarak yetişmesinde öğretmenlerin sağlayacağı katkıdan bahsetti. Yıllar geçmesine rağmen hala aynı heyecana sahip olduğunun altını çizen Kara, güzel bir nesil için gösterilen bu çabadan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; öğretmenlik mesleğinin bilgi ve tecrübe gerektirdiği, var olan bilgi ve tecrübenin çarpan etkisi ile yayılıp çoğalacağını ifade etti. Cemil Meriç'in ''Bilgi sonu gelmeyecek bir fetihdir.'' sözünden örnek veren Yentür, bilmenin yetmediğini, üretmek gerektiğini vurguladı.  Yentür, öğretmenlik mesleğinin öneminden bahsetti ve bir insanın bir şehri değiştirebileceğini söyledi. Bütünleşik sistemi okullarda dinamik tutmamız gerektiğini ifade eden Yentür, öğretmenlerin 21. Yüzyıl becerileri ile donatılmasının yanında, ihtiyaç duyduğu her alanda destek almasının öneminden bahsetti. Bu kapsamda verilen Mesleki Gelişim Akademisi eğitimlerine gönüllülük esası ile katılan ve bu eğitimlerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından teşekkür belgelerinin takdimi ile devam eden program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

20-06-202220-06-202220-06-202220-06-202220-06-202220-06-202220-06-202220-06-202220-06-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.