İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Programı Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Programı Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bünyesinde yürütülen; düşünce, sanat ve edebiyat hayatına büyük etkileri olan yazarlarımızın eserlerinin okutulması, değerlendirilmesi ve yorumlanması temeline dayalı Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Programı Bilgilendirme Toplantısı İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirildi.  15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Şube Müdürü Mevlane Akdeniz, 32 lise ve 32 ortaokulun okul müdürleri, Edebiyat ve Türkçe öğretmenleri katıldı.

İzmir'de Kasım 2020 tarihinden itibaren 12 lise ve 2 ortaokulda yürütülen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Programı kapsamında 26 gönüllü öğretmen ve 301 öğrenci ile birlikte keyifli paylaşımlarda bulundu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katılımcı sayısını artırmayı planladığı gönüllülük esasına dayanan program 2022 yılında 32 lise ve 32 ortaokula ulaştı. Toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıkan 'Anadolu Mektebi Yazar Okumalarında; Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunan yazar ve şairlerin eserleri ele alınıyor. Okutulan yazarlar arasında; Mustafa Kutlu, Cengiz Aytmatov, Sait Faik Abasıyanık, Tarık Buğra, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Sezai Karakoç, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi milli ve manevi değerleri öne alan isimler yer alıyor. Gençlere nitelikli okuma ve kendini ifade etme becerisinin kazandırılmasının hedeflendiği 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' faaliyetleri kapsamında; panel, yaz kampı, yazar-akademisyen-öğrenci buluşması, şiir dinletisi, fotoğraf ve resim sergisi, şehir gezisi ve konser gibi birbirinden farklı etkinliklerle öğrencilerin kültür ve edebiyat gelişimine katkı sağlanıyor.

04-10-202204-10-202204-10-202204-10-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.