İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölge Paneli' Açılışı Gerçekleşti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölge Paneli' Açılışı Gerçekleşti

'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölgesi Paneli' kapsamında, Anadolu Mektebi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Anadolu Mektebi öğrencilerinin sunumları ile gerçekleşen 'Cengiz Aytmatov Açılış Paneli' 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programa İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Vekili Ali Odabaş, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, İstanbul Maltepe Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Van 100. Yıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Tüzer, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Fazıl Gökçek ve Hatice Bilen Buğra katıldı. İzmir İl Milli Eğitim müdür yardımcıları, öğretmen ve öğrenciler de programda hazır bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde yürütülen ve gönüllülük esasına dayalı olarak devam eden 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları', yaşadığı toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıkılan ve Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunan yazar ve şairlerin eserlerinin ele alındığı faaliyetlerden oluşuyor. İzmir'de 12 lise ve 2 ortaokulda, 26 gönüllü öğretmen ve 301 öğrenci ile birlikte sürdürülen programın Ege Bölge Paneli çeşitli etkinliklerle tamamlandı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ege Bölge Paneli'nin açılışı, Cengiz Aytmatov Paneli ile  Aydın, Manisa, Çanakkale ve Denizli'den öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panel, Anadolu Mektebi tanıtım videosunun izlenmesi ile devam etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür yaptığı açılış konuşmasında; medeniyetin, bizden önceki kuşakların biriktirdiği bilgi ve anıların toplamı olduğunu ifade etti. Kitapların geçmişten geleceğe, bir kültürden diğerine uzanan en önemli köprü olduğunu ifade eden Yentür, millî kültürümüzü devam ettirmenin kendi öz benliğimize sıkı sıkıya sarılmakla mümkün olduğunu sözlerine ekledi. Yentür, tarih boyunca birçok medeniyeti bağrında ağırlayan Anadolu'nun tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak noktasında "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" projesini çok anlamlı gördüklerinin altını çizdi.

Öğrencilerin panel icrasının ardından değerlendirme konuşmalarına geçildi.

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cengiz Aytmatov ile yaptığı bir ziyaretten bahseden Korkmaz, Aytmatov'un yaşamından kesitler verdi ve eserlerinin önemine değindi. Korkmaz, Anadolu Mektebi'nin toprakta gizli kalmış köklerimizin dirilmesini sağlayan bir çalışma olduğunun altını çizdi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Tüzer; Anadolu Mektebi'ne katılan gençlerin umut verdiğini söyledi. Gençlerin, bu programa katılarak okumak ile başlayan derinlikli düşünme ve yazma becerilerini geliştirdiklerinin altını çizen Tüzer, Cengiz Aytmatov ve eserleri hakkında bir değerlendirme yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar; amatör ruhlarını kaybetmeden, profesyonel bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdükleri için Anadolu Mektebi'nde yer alan gönüllü gençleri tebrik etti. Bayraktar, şu an göstermiş oldukları amatör ruh ile yapılan bu çalışmaların olumlu etkilerinin yıllar sonra bile göreceklerini düşündüğünü ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş; kısaca Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğün yaptığı çalışmalardan söz etti. Odabaş, Anadolu Mektebi çalışmalarının önemine değindi ve bu çalışmaların özellikle de gençlerin okuma kültürü kazanmasında büyük rolü olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, okuma kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmaların önemine değindi. Anadolu Mektebi çalışmalarının öneminden bahseden Gül,  Sami Güçlü başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Gül, bu tür çalışmaların gençliğin yetişmesinde önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, okullarda yürütülen okumaya yönelik yürütülen çalışmalara değindi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, böylesi işine hakim gençler ve seçkin dinleyici kitlesi ile birlikte olmaktan duyduğu heyecanı ifade etti. Anadolu Mektebi'nin gördüğü ilgi ve alakadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Güçlü, emek veren ve destek olan herkese teşekkür etti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger; bu tür faaliyetlerin yapılması ve yoğunlaşmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İçeri girdiği andan itibaren duyduğu her kelimeden istifade ettiğini belirten Köşger, yapılan faaliyetlerin ülke ruhuna kattığı değerleri ifade etmenin yetersiz kaldığını vurguladı. Ruhunu bulmuş, donanımlı gençlerden dolayı umut dolduğunu sözlerine ekledi. Emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Katılım belgelerinin takdim edilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile panel sona erdi.

Ege Bölge Paneli faaliyetleri çeşitli etkinliklerle devam etti. Mustafa Kutlu Paneli Konak Namık Kemal Anadolu Lisesinde, Cengiz Aytmatov Paneli Konak İzmir Kız Lisesinde, Tarık Buğra Paneli Konak Şehit Ömer Halis Demir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşti. Yazar- Öğrenci Buluşmaları ise Şehit Ömer Halis Demir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Konak Namık Kemal Anadolu Lisesinde gerçekleşti. İlerleyen saatlerde Narlıdere AKM de, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından icra edilen 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' konseri verildi.

24-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-202224-03-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.