İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün “Kendini yenile geleceğe artı kat” sloganıyla geçen sene başlattığı etkinliği kapsamında düzenlenen “İngilizce Öğretmenleri Atölyesi” çalışması Konak Öğretmenevinde yapıldı.

Birinci buluşması 2 Aralık 2017 tarihinde İzmir’in ilk eğitim müzesi olan Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi’nde düzenlenen etkinliğin ikinci buluşması İzmir İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi, ODTÜ’den Doç. Dr. Perihan Savaş ve İngilizce öğretmenlerinin katılımıyla Konak Öğretmenevinde gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün “Kendini yenile geleceğe artı kat” sloganıyla geçen sene başlattığı etkinliği kapsamında düzenlenen “İngilizce Öğretmenleri Atölyesi” çalışması Konak Öğretmenevinde yapıldı.

25-12-201725-12-201725-12-201725-12-201725-12-201725-12-201725-12-2017

 

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamayı hedefleyen atölye çalışmaları süresince Materyal Tasarımı, Teknoloji Kullanımı, Değerlendirme, Konuşma Becerilerini Geliştirme, Motivasyon gibi başlıklardan oluşan çalışmalar gerçekleştirildi. Her ay düzenlenecek olan atölye çalışmalarının sonunda öğretmenler, sınıf içi uygulamaları ve çözüm önerileriyle ilgili sunumlar yapacaklar.

Etkinlikte konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi; 21.yüzyıl dünyasında her an yeni fikirlerin filizlendiği bir dönemden geçtiğimizi ifade ederek süreci her yönden dikkatli bir şekilde takip ederken eğitimciler olarak kendimizi sürekli güncellememiz gerektiğini vurguladı.

Yarının Türkiye’sinin sahibi öğrencilerimizin yabancı dil eğitimine hassasiyetle yaklaşıyoruz

Ömer Yahşi; “İnsanlar artık daha hızlı iletişim kurup bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Doğru iletişim kurmak için birbirini anlamak, bilgi çağında vaz geçilmez bir ihtiyaç haline geldi.  Bu süreçte yabancı dil eğitimini ve bilgi teknolojilerini, eğitim sistemimizin önemli parçaları olarak görüyoruz. Yabancı dil öğrenmenin kişisel donanımın geliştirilmesindeki önemi kuşkusuz çok yüksek. Bu yönüyle de, dünyanın pek çok ülkesinde yabancı dil öğretimi, eğitim müfredatlarında hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Bakanlığımız, İngilizce dil öğretimi konusunda iyi bir müfredat oluşturmuştur. Bakanlığımızın stratejik hedeflerinden birisi de bir yabancı dili bütün öğrencilerimize sadece anlamak değil konuşmak ve iletişim kurmak noktasında kazandırmak. Müdürlüğümüz öğrencilerimizin daha donanımlı yetişmesi için üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır. En değerli hazinemiz yarının Türkiye’sinin sahibi öğrencilerimizin yabancı dil eğitimine hassasiyetle yaklaşıyoruz.” dedi.   

Yahşi; İngilizce Öğretmenlerimizin özverili desteğiyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün İngilizce dil eğitiminin önemini vurgulamak ve eğitimdeki yeni yaklaşımlara farkındalık kazandırmak amacıyla “İngilizce Öğretmenleri Atölyesi” çalışmalarını hayata geçirdiğini kaydederek öğrencilerin İngilizce öğrenmeyi bir görev, iş olarak görmekten ziyade, bir kültürü, insanları tanımak olarak görmesini sağlayarak önemli bir gelişmeye imza atmış olacağımızı söyledi.

Konuşmasının son bölümünde Yahşi; Mesleki Gelişim Akademisinin bu buluşmasında tespit ve düşüncelerini eğitimcilerimizle paylaşacak olan  Doç.Dr. Perihan Savaş’a  katılımlarından dolayı teşekkür ederek eğitimdeki dinamizmin öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına sağlıklı bir şekilde dönüşünü sağlamak için “Mesleki Gelişim Akademisi” çalışmalarının sürdürüleceğini vurguladı.

Teknoloji tek başına öğretmez

Etkinlikte,  “Integrating Technology into EFL Classrooms” konulu atölye çalışması gerçekleştiren  Doç. Dr. Perihan Savaş yaptığı konuşmada; günümüzde öğrencilerin teknoloji ile iç içe olduklarını belirterek, yabancı dil eğitiminde teknolojinin ve teknolojik uygulamaların etkilerinden söz etti. Öğrencilerin ihtiyacını karşılayacak teknolojik araçların ve teknoloji gündeminin etkileri ile kullanım imkanlarının da ele alındığı çalışmada Savaş “Teknoloji tek başına öğretmez.  Öğrenciler, teknolojiyi kullanan, teknolojik araçlarla iletişim kuran ve derslerinde bu tür uygulamalara yer veren yeterli, donanımlı öğretmenlerin verdiği ilhamla öğrenirler” dedi.

Alışılmışın dışına çıkarak her ay farklı mekanlarda gerçekleştirilen atölye çalışmalarının sonunda, Nisan ayında da atölye çalışmalarına katılan öğretmenlerin yanı sıra İzmir ili genelinde tüm İngilizce öğretmenlerine açık olan bir konferans düzenlenecek.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.