İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yayımladığı Dergilerle Eğitim, Edebiyat ve Sanat'a Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yayımladığı Dergilerle Eğitim, Edebiyat ve Sanat'a Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim, edebiyat ve sanata katkıda bulunmak için hayata geçirdiği "İzmir", "İzmir Akademi", "81 Çalıkuşu İzmir" ve "İzmir Halk Eğitimi" dergilerinin çalışmaları büyük bir titizlikle devam ediyor.

Eğitim, kültür ve sanatın iç içe geçtiği "İzmir Eğitim ve Kültür Dergisi"nde; öykü, şiir, deneme, makale, röportaj, tanıtım ve portrelerin yanı sıra eğitime dair araştırma ve inceleme yazılarına da yer veriliyor. Dergi hem İzmir'i anlatıyor hem de ulusal ve evrensel değerleri vurguluyor. Eğitim ve sanatın harmanlanıp birbirini tamamladığı bir sanat ikliminin oluşmasını amaçlayan dergi aynı zamanda İzmir ilinde eser sahibi sanatçı öğretmenlerden oluşan Sanat Atölyelerinde üretilen çalışmaları da yer veriyor. 2022 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlayan "İzmir Eğitim ve Kültür Dergisi" dijital ve basılı şekilde yayımlanıyor.

"İzmir Akademi Dergisi"nde; İzmir'in farklı okullarında görevli doktora yapmış öğretmenlerin ve akademisyenlerin edebiyat, röportaj,  tiyatro, sinema, sanat tarihi, arkeoloji, inceleme-araştırma, portre ve gezi yazısı gibi alanlarda yazdığı akademik çalışmalara yer veriliyor. 2022 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan "İzmir Akademi Dergisi" dijital ve basılı şekilde yayımlanıyor.

2022 Ocak ayı itibariyle yayın hayatına başlayan ve 2 ayda bir dijital olarak yayımlanan "81 Çalıkuşu İzmir Dergisi"nde; il genelindeki eğitim ve kültür temalı etkinliklere, okullarda yürütülen, örnek teşkil eden öğretmen, öğrenci proje ve çalışmalarına, ulusal basında yer alan özel haberlere düzenli olarak yer veriliyor.

Türkiye'de kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyan" İzmir Halk Eğitimi Dergisi" ilk sayısını 2023 Mayıs ayında çıkaracak. Yılda 2 kez yayımlanması planlanan dergide İzmir'in 30 ilçesinin Halk Eğitimi Merkezlerinin çalışmalarına yer verilecek. Dergide; Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerine ait hayata dokunan faaliyetlerin görünür hâle getirilmesi amaçlanıyor. Böylece 30 ilçenin kendine has geleneksel değerlerini bugünle harmanlayarak yaptığı çalışmaları sayfalarına taşıyarak okuyucuyla buluşturmak hedefleniyor.

İzmir'e uzun yıllar, eğitim, bilim ve sanatın geniş yelpazesinde farklı renkler sunmayı amaçlayan dergiler ISSN 'li olup bu dergilere İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün e -dergiler sayfasından (https://izmir.meb.gov.tr/www/e-dergi/kategori/24) ulaşmak mümkün.

04-05-202304-05-202304-05-202304-05-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.