İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TODAİE İşbirliği İle Eğitim Yöneticilerine Hizmetiçi Eğitim

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) arasında geçtiğimiz ay eğitim yönetimi alanında imzalanan protokolle 5 gün boyunca İzmir’deki okul ve kurumlara yeni atanan bin 37 eğitim yöneticisine yönelik eğitim yönetimi semineri düzenlendi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TODAİE İşbirliği İle Eğitim Yöneticilerine Hizmetiçi Eğitim

17-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-2017

 

Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen seminerde Prof. Dr. Akif Argun Akdoğan, Prof. Dr. Ünsal Sığrı, Prof. Dr. Feyzi Uluğ, Yrd. Doç. Dr. Süha Oğuz Albayrak, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Ok ve Derya Kaya gibi birbirinden değerli hocaların sunumuyla okul ve kurumlara yeni atanan eğitim yöneticilerine değerler eğitimi, eğitim yönetiminin felsefesi ve mantığı, insan yönetimi, öğretimsel liderlik, stratejik düşünme becerisi ve süreç yönetimi gibi konuları kapsayan 30 saatlik bir eğitim programı uygulanacak.

Çocuklar için adanmışlık gösterip, bu göreve talip olan eğitim yöneticilerine yeni görevlerinin hayırlı olması dilekleriyle açılış konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “TODAİE ile imzalamış olduğumuz protokol ile teknik bilginin dışında meslektaşlarımıza vizyon çizmek adına bu semineri düzenledik. İçeriği dolu, beslenebileceğiniz bir içeriği öğretmen ve yöneticilerimize sunuyoruz. Bizler örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenci, öğretmen, personel ve velilerle birlikte bir milyondan fazla kişiye hitap ediyoruz. Öğrencilere ilim ve irfan noktasında şekil veriyoruz” dedi.

“Öğretmenleri moral ve motivasyon açısından diri tutacak olan bizleriz” diyen Yahşi, “Kapıdaki güvenlik görevlisinden, okulunuzdaki hizmetliye, sınıftaki öğrenciden evindeki veliye kadar her kesimden insana hitap ediyoruz. Bu nedenle her daim bilgi ile besleniyor olmamız gerekir. Eğitimcilerin donanımlı ve vizyon sahibi olması önemli” ifadelerini kullanarak kişisel gelişim anlamında tüm eğitim yöneticilerine destek vermeye devam edileceğini belirtti.

Okullarda müfettişlerin gezmesini gerektirecek bir ortamın oluşmasını istemediklerini kaydeden Yahşi, “En değerli varlıklarımız, çocuklarımız sizlere emanet. Okulun başarısı da huzuru da sizlerin elinde. Okullarınızda fark yaratın, çocukların yüreğine dokunun, belki de sizin kurduğunuz bir cümle, o öğrencimizin hayatında bir umut ışığı olacaktır. Her gün okulunuza aynı heyecan ve mutlulukla gelin, heyecanınızı diri tutun, her gün kendinize ve okulunuza farklı bir şeyler katın. Yeni projelere heyecanla bakın. Sizin olumlu bakışınız, okuldaki herkese yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

 

“Söylenen değil, söyleyen olmalıyız”

Eğitim yöneticilerine “söylenen değil, söyleyen olmaları” gerektiğini anlatan Ömer Yahşi, “Kritik kriz aşamalarını yaşamamanız en büyük temennimiz, ancak böyle bir durumda, ilçe müdürlerimizin de bizlerin de kapısı sizlere her zaman açık. Bizler devleti temsil ediyoruz, ne olursa olsun yılmayacağız” dedi.

Eğitimcilere okuldaki öğretmenlerle, öğrencilerle, personelle ve velilerle iyi diyalog içinde olmaları gerektiğini ifade eden Yahşi, “Mevzuatı çok iyi bilelim, kendimizden emin olalım, ancak mevzuat dışında iletişim dili de çok önemlidir. Sade, müşfik ve merhametli bir dille herkesin anlayabileceği şekilde konuşmalıyız, çünkü biz eğitimciyiz. Bu sayede, velilerimiz sizlere gönüllü olarak destek olacaktır” diyerek iletişim dilinin önemini vurguladı.

 

“Bu cennet vatanda, zor ama kutsal bir mesleği icra ederken mutluluk duymalıyız, çünkü işimiz mahlûkatın en üstünü olan insan yetiştirmek. İyi bir lider ve iyi bir yönetici olmanın kitabı var, ancak karşılaşılan zorlukları nasıl aşmamız gerektiği konusunda doğru çözümlere ulaşmak ancak yaşayarak öğrenilir. Tüm öğrencilerimizi kendi çocuğumuz gibi görüp onların derdiyle dertlenip onların sevincine ortak olmalıyız. Çocuklarımızı madde bağımlılığı ve terör örgütlerinin tuzağına düşmekten korumak en büyük sorumluluklarımızdan birisi. Çocuklarımızın mutluluğu, bizim mutluluğumuz. Sizler eğitim yöneticisi olarak maddi anlamda karşılığı olmayan zor bir işe talip oldunuz. Yaptığımız işin manevi tatmini ve iç huzuru parayla ölçülemez. Ülkemizi çok seviyoruz, çocuklarımız bizim en değerli hazinemiz. Eğitim ordumuza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Heyecanınız her daim iri ve diri olsun.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.