İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşbirliği ile Düzenlenen '21. Yüzyıl Becerileri İçin Eğitim Tasarımları Projesi Aday Öğretmen Modülü' Başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşbirliği ile Düzenlenen '21. Yüzyıl Becerileri İçin Eğitim Tasarımları Projesi Aday Öğretmen Modülü' Başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen '21. Yüzyıl Becerileri için Eğitim Tasarımları Projesi  (BET@P) Aday Öğretmen Modülü', Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen açılışla başladı.

Açılışa, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Esra Bukova Güzel, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Dekan yardımcıları, Dr. Özden Ölmez Ceylan, Gülşah Okuyucu, Murat Çıtır, Sade Nimet Devrim, Hakan İpek, Aylin Kaya, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Dr. Özden Ölmez Ceylan, çalışma kapsamında 21. yüzyıl becerilerinin sınıfta öğretmenler tarafından nasıl hayata geçirildiğini anlatmak ve geleceğin öğretmenlerine yol göstermek adına meslekte fark yaratan öğretmenlerin çalışmalarının aktarılacağını belirtti. Ceylan, bu projede yer almaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bir öğretmen hayata sadece alanıyla ilgili değil bütüncül olarak bakabilmeli

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile yapılan işbirliği çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Sınıf öğretmeni adaylarına seslenen Yentür, "geleceğin sınıf öğretmenleri olarak bir neslin temelini sizler atacaksınız" dedi. Yentür, sınıf öğretmeni adaylarının iletişim ve sosyal becerilerini, genel kültürlerini geliştirmeleri, dünyada gelişen ve değişen gündemi takip etmeleri konularında tavsiyede bulundu. Bireye özgü öğrenme ve öğretme yöntemleriyle bir çocuğun güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğu, okulun ve sınıfın fırsatları konularında tespitler yapmanın önemine değinen Yentür, bir öğretmenin hayata, sadece alanıyla ilgili değil bütüncül bakabilmesi gerektiğini söyledi. Yentür, bir öğretmenin sadece anlattıklarıyla değil davranışlarıyla da örnek olmasının önemini vurguladı. 'Var olarak değişmek, değişerek gelişmek, gelişerek olgunlaşmak' düsturundan söz eden Yentür, projede emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Dekanı  Prof Dr. Esra Bukova Güzel, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Bukova Güzel, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak olarak gerçekleştirilen seminerlerin dışında küçük gruplarla da uzun dönemli, sınıf ve öğretmenlik deneyimleriyle zenginleştirilmiş işbirliklerinin önemine değindi. Bukova Güzel, ayrıca sınıf öğretmenlerinin bir çocuğun ailesinden sonra tanışacağı ve onlara hayatı öğretecek ilk kişiler arasında yer aldığını vurgulayarak kendilerini geliştirmek adına gönüllü olarak bu projeye katılan öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

'21. Yüzyıl Becerileri için Eğitim Tasarımları Projesi  (BET@P) Aday Öğretmen Modülü' ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği üçüncü sınıf lisans öğrencilerinin; 21.yy. becerilerinin neler olduğunu tanımaları ve bu becerilerin sınıf yönetimi ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmaları, yaratıcı ders tasarımını öğrenmeleri, Matematik, Türkçe, Fen Öğretimi ve ölçme değerlenmede yenilikçi yaklaşımlar hakkında bilgi sahibi olmaları, eğitim filmleri bağlamında öğretmenlik sanatı konularında gelişim sağlamaları hedefleniyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencilerinin katılımı ile beş aşamalı olarak planlanan eğitimler yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Dr. Özden Ölmez Ceylan, 'Bilgi Çağında Öğretmen Olmak'; İlknur Akyol 'Yaratıcı Ders Tasarımı'; Alican Güllü, İlknur Akyol, 'Matematiksel Modelleme'; Emrah Tobbaş, Dr. Sait Çüm 'Dene Yaşa Değerlendir', Tolga Demir, 'Web2 Araçları ile Türkçe Öğretimi'; Aslı Kan, 'Matematik Okuryazarlığı' konularında eğitim verecek. 

23-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.