İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Arasında Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Arasında Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi arasında akran reddini önlemek ve özel gereksinim konusunda farkındalığı artırmak konulu işbirliği için 'Eylül Bebekler' protokolü imzalandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Binasında gerçekleştirilen protokol imza törenine; Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp, Buca Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, Genel Sekreter Engin Basmacı, Genel Sekreter Yardımcıları Arzu Araz Çağla ve Dr. Öğretim Üyesi Dilek Eser katıldı.

Akran reddini önlemek ve özel gereksinim durumlarına farkındalığı artırmak için destek vermeyi amaçlayan 'Eylül Bebekler' protokolü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi okul öncesi kurumlarındaki okul öncesi öğretmenlerine hizmet içi eğitim, okul öncesi öğrencilerine uygulama ve tanıtım çalışmaları yapılması planlanıyor.

 

Protokol imza töreninde konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, engelsiz bir üniversite olmak ve engelsiz topluma en büyük katkı verenlerden olmak üzere yola çıktıklarını belirterek sözlerine başladı. Hedeflerinin ulusal düzeyde bir girişim başlatmak ve bireylerin sosyal rollerine ve sıklıkla maruz kalınan problemlere dikkat çekmek olduğunu belirten Hotar, 'Eylül Bebekler' projesi ile özellikle işitme yetersizliği, fiziksel yetersizlik, görme yetersizliği gibi konulara dikkat çekerek yapılacak çalışmaları ulusal düzeyde yaygınlaştırmak istediklerini belirtti. 'Eylül Bebekler' projesi ile 2022-2023 eğitim öğretim yılında okul öncesi öğrencilerine yönelik tanıtım ve uygulama çalışmaları ve öğretmen eğitimleri gerçekleştirileceğini ve yapılan çalışmaların raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Hotar, emeği geçenlere teşekkür ederek protokolün hayırlara vesile olmasını temenni etti.

 

Okul öncesi eğitim, eğitimin en temel basamağıdır

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Okul öncesi eğitimin Milli Eğitim Bakanlığının en çok üzerinde durduğu konuların başında geldiğini vurgulayan Yentür, İzmir'de gerçekleştirilen çalışmalar sonunda 5 yaş grubunda okullaşma oranının hızla arttığını belirtti. Çocukların bedensel, ruhsal, akademik gelişimleri ve psiko- motor öğrenmeleri için  0-6 yaş aralığının önemine değinen Yentür, çocuğun aile ortamı dışında bilimsel anlamda gelişim süreçlerinin öğretmenler tarafından yönlendirilmesinin ve bu sürecin uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. 'Okul öncesi eğitim, eğitimin en temel basamağıdır' diyen Yentür, akranlarına göre farklılık gösteren çocukların hayata hazırlanması ve velilerin bu noktada bilinçli bir şekilde eğitim sürecini desteklemesinin önemine değinerek 'Eylül Bebekler' projesinin bu anlamda çok önemli olduğunun altını çizdi. Yentür, öğrencileri hem akademik hem de sosyal, kültürel, sportif, sanatsal, sportif alanlarda hayata hazırlamanın, toplumsal bilincin artırılması konusunda farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekti. Yentür, protokolün hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

13-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.