İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türk Kızılay İzmir Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Türk Kızılay İzmir Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda Gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türk Kızılay İzmir Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık’ın da katıldığı toplantıya, divan başkanı, üye ve kâtip üyeden oluşan divan teşekkülünün oylanmasıyla başlandı.

Genel kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, “1868’ten bu yana ülkenin ve dünyanın her yerinde, her imdat sesine ulaşan ve yardım elini uzatan Türk Kızılayının bu yıl, 150. yaşını kutluyoruz. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ hadisinden yola çıkarak biz de İzmir’de zorda kalanın yanında olmak, acıları dindirmek ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için kadın ve gençlik kollarımızla, tüm personelimiz ve gönüllülerimizle birlikte görevimizin başındayız.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Huriye Anne tarafından Kızılaya gönderilen samimi bir dille yazılmış teşekkür ve dua mektubunu katılımcılarla paylaşan Baykalmış, Türk Kızılayı İzmir Şubesinin çalışmalarından ve projelerinden bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından söz alan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 150 yıllık iyiliğin amiral gemisi Hilal-i Ahmer Türk Kızılayının “Dertleniyorum, öyleyse varım." diyerek dünyanın dört bir tarafında insani yardım faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti.

Kızılayın bir merhamet yürüyüşü, yüce gönüllü bir hareket olduğunun altını çizen Kınık, “İşimiz insan, gücümüz insan. İnsanın elinden tutmak, yarasını sarmak, muhtaç olanın ihtiyacını gidermek için tamamen gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Başkasının derdini kendi derdinden özge bilmek, başkasının acısıyla hemhal olmak, onun acısını dindirmek için sorumluluk hissetmek hareketimizin en temel özelliklerindendir.” dedi.

İnsanlığın, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük krizlerden birini yaşadığını ifade eden Kınık, şöyle konuştu:

"Her gün yaklaşık 30 bin insan silah zoruyla, ölüm korkusuyla evini barkını terk etmek zorunda kalıyor. Her yıl yaklaşık 6 milyon yavrumuzu 5 yaşına varmadan ishal, kızamık gibi önlenebilir sebeplerden dolayı kaybediyoruz. 1,5 milyar insan günlük iki doların altında bir gelirle yaşamak zorunda. Yardımlaşma olmayınca, başkasının derdiyle dertlenmeyince acılar büyüyor. Kavgalar, düşmanlıklar artıyor. Bunlar savaşa sebep oluyor. Bugün dünyada kırk aktif savaş var. İklim değişiklikleri, küresel paylaşımdaki adaletsizlikler, insanlığın tamahkârlıkları acıları artırıyor. İşte bizler, hem Türk Kızılayı olarak hem de uluslararası Kızılay ve Kızılhaç hareketi olarak dünyadaki bu acıları dindirmeye, daha yeni acılar oluşmasın diye insanı ve toplumu güçlendirmeye çalışıyoruz.”

Öğrencilere ve Ailelerine Eğitim Veriyoruz

Vazifelerinin toplumun her ferdine güvenli yaşam kültürünü aşılamak olduğunu dile getiren Kınık, Kızılay olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış oldukları protokolle yaklaşık 18 milyon öğrenciye ve ailelerine ilk yardım, afet bilinci ve sağlığın korunmasına dair eğitimler verileceğini ifade etti. Kınık, “Bu çerçevede okullarımız, olağanüstü durumlarda, krizin yönetileceği merkezler haline gelecek.” dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, ihtiyaç sahiplerinin onlara sadece yardım götürülerek kalkındırılamayacağına da dikkati çekti. Kızılay olarak insanı ve toplumu güçlendirecek, onlara iş, hanelerine gelir kazandıracak bir model üzerinde çalıştıklarını dile getiren Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teşvik edici yeni bir modelle, üretim değer zincirleri oluşturarak insanlarımıza meslek kazandırarak onların kendi işlerini kurmalarını sağlayacağız. Finansman ve kredi vererek, üretimlerine eşlik ederek onların yoksulluktan uzaklaştırılmasını ve yardıma muhtaç halden yardım edebilir hale gelmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede Şırnak ve Hakkâri’de kadınlarımız üzerinden başlattığımız bu ekonomik güçlendirme hareketini ülke genelinde yaygınlaştıracağız. Türkiye´de 2030 yılına kadar yardıma muhtaç insanın kalmamasını hedefliyoruz.” 

Toplantıda söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, iyiliğin şefkat elini ihtiyacı olana uzatan Türk Kızılayının, kurulduğu günden bu yana beşerin hayrını gözeterek ülkemizin adını bu coğrafyaya altın harflerle yazdırdığını dile getirdi.

Yahşi, “Türk milletinin kodlarında yardımseverlik var; almadan vermek ne demek çok iyi biliyoruz. Sadakanın, zekâtın, yardımın ve paylaşmanın özünde gönülden vermek vardır. İşe yaramayan, atıl olanı vermek mesele değil, verdiğimiz şeyin canımızı yakması, bizim için kıymetli olması gerekir.” dedi.

 

Aidiyeti Olmayanın Acziyeti Olur

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İzmir’de 850 bin öğrenciye sosyal, kültürel, sportif ve akademik alanlarda eğitim verirken aynı zamanda onlara paylaşmayı ve yardımlaşmayı da öğrettiklerini ifade eden Yahşi,  “Onlara iyi insan olmanın erdemini anlatamazsak ülkenin geleceğini inşa edemeyiz.” dedi.

Türk Kızılayının milletin gönlünde yer etmiş, kurumsal kimliğini yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada duyurmuş bir iyilik hareketi olduğunu vurgulayan Yahşi, “Aidiyeti olmayanın acziyeti olur. Biz de İzmir’de çocuklarımıza derdi olanın derdiyle dertlenmelerini öğretiyoruz. Aziz milletimizin yaradılışından gelen yardımlaşma ve dayanışma duygusunun Kızılay çatısı altında birleşen ve dünyada örnek gösterilen bir yapı olmasından dolayı gururluyuz.” dedi.

Ülkemizde ve dünyada merhamet şemsiyesi ile mazlumlara kol kanat geren Türk Kızılayının zihinlerde sadece enkaz kaldıran bir kuruluş algısıyla yer almaması gerektiğini ifade eden Yahşi, Kızılayın aynı zamanda öğrencilerin kalplerine iyilik tohumu eken ve toplumun vicdan aynası olan bir kurum olduğunun altını çizdi.

Yahşi, “Yükü ve sorumluluğu ile ülkemizde pek çok kuruma öncülük eden, birçok insanlık krizinin aşılmasına, barışa, iyiliğe ve umuda vesile olan Türk Kızılayını desteklemek hepimizin görevidir. Emek sarf eden, zorda kalanın yanında olan, garibanın derdiyle dertlenen, gönüllülük olgusuna mazhar olmuş, başkalarının dualarına talip olan ve tüm dünyada mazlumun yanında olan Türk Kızılayının yöneticilerine, personeline ve tüm gönüllülerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” diyerek toplantının hayırlara vesile olmasını temenni etti. 

 

 16-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-201916-02-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.