İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü "Tel ile Mızrap Arasında Bir Âşık" Programı ile Âşık Veysel'i Andı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından Âşık Veysel'i Anma Programı kapsamında düzenlenen "Tel ile Mızrap Arasında Bir Âşık" Sabancı Kültür Merkezinde İzmirli öğretmenlerle buluştu. Anma programına; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Şube Müdürü Mevlane Akdeniz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 Âşık Veysel'in vefatının 50.yıl dönümü, UNESCO Anma Yıl Dönümü Programları kapsamına alındı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde ulusal ve uluslararası etkinliklerle 2023 yılının "Âşık Veysel Yılı" olarak anılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir anma programı gerçekleştirildi.  "Tel ile Mızrap Arasında Bir Âşık" adlı Âşık Veysel'i Anma Programında; Âşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan, şiirlerinde yansıttığı vatanseverlik, hoşgörü, yaşama sevinci ve sevgi değerleri ile hem kendi dünyasını hem de bizlerin dünyasını aydınlatan büyük usta Âşık Veysel anıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür yaptığı konuşmada; 79 yıl süren çileli ömrü boyunca bir sayfa okumak şöyle dursun, bir tek harf yüzü bile görmeyen Âşık Veysel'in arif bir söz sultanı olduğunu söyledi. Yentür; "kültürümüzü çeşitli kaynaklarıyla noksansız bilen ve duyuran bir yürektir. Çünkü onun görmeyen gözünün yanında gören bir kalbi vardır." dedi. Veysel'i unutulmaz kılan ve aynı zamanda farklı kesimlerde kabul görmesini sağlayan şeyin onun derin ve anlamlı sevgi felsefesi olduğunun altını çizen Yentür, Âşık Veysel'in görmeyen gözlerine inat gönül gözüyle içinde kopan fırtınaları, duyguları sazının tellerinde nağmeleştirdiğini, sazının onun her şeyi olduğunu, sözleriyle, türküleriyle, mütevazı kişiliğiyle köylerden şehirlere, halkın gönlünde taht kurduğunu belirtti. Yentür, Aşık Veysel'in fakirliğine, acılarına, hastalığına, gözlerinin görmemesine rağmen umudunu kaybetmeyip eserleriyle herkese umut ışığı olduğunu sözlerine ekledi.

Müzik öğretmenleri Cafer Seçkin, Umut Kocamanoğlu, Bülent Turan, Hüseyin Bahtiyar Kaya, Sevilay Somut, Semih Dönmez, Sınıf Öğretmeni Ruhi Eroğlu ve Rehber Öğretmen Kubilay Devrim Dikkaya'nın Âşık Veysel'in türkülerinden oluşan muhteşem icralarına Fatma Saygun Anadolu Lisesi öğrencileri Enes Furkan Çoban ve Fatmanur Kolcu eşlik etti.

13-01-202313-01-202313-01-202313-01-202313-01-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.