İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü TEKNOFEST Bilgilendirme Toplantısını Gerçekleştirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü TEKNOFEST Bilgilendirme Toplantısını Gerçekleştirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2022 yılında beşincisi düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bilgilendirme toplantısı düzenledi. 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, il müdür yardımcıları ve özel eğitim kurumları müdürleri katıldı.

Bilindiği gibi TEKNOFEST, Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, Türkiye'de millî teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenmektedir. Toplumda teknolojiye olan ilginin arttırılması ve Türkiye'nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmasının hedeflendiği bu festival, ilk olarak 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. Bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmanın hedeflendiği TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, etkinlik ve söyleşiler gibi birçok faaliyet düzenlenmektedir.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İzmir'de bu festivale 2018 yılında 111, 2019 da 356, 2020 de 694, 2021 yılında ise 935 takımın katılımı gerçekleşti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; bilimin başlangıcının hayal etmek ve merak etmek olduğunu, bu konuda desteklenen çocukların başaramayacağı bir iş olmayacağını söyledi. Yentür, gençlerin kendilerini ifade etme, bilime hizmet seferberliğinde bulunma ve milli teknoloji hamlesinde yer alma gayretiyle katıldıkları TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin önemine değinerek  "Milli Teknoloji Hamlesi" çerçevesinde öğrencilerin bilim ve teknolojiyle bütünleşik şekilde yetiştirilmesi amacıyla bilime yöneltmenin ve cesaretlendirmenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

09-02-202209-02-202209-02-202209-02-202209-02-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.