İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleriyle Yönetişim Seminerinde Bir Araya Geldi

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleriyle Yönetişim Seminerinde Bir Araya Geldi İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki gün boyunca devam eden Yönetişim Semineri Çeşme’de gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleriyle Yönetişim Seminerinde Bir Araya Geldi

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleriyle Yönetişim Seminerinde Bir Araya Geldi

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleriyle Yönetişim Seminerinde Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki gün boyunca devam eden Yönetişim Semineri Çeşme’de gerçekleştirildi.

İzmir ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapan şube müdürlerinin de hazır bulunduğu seminerde İzmir’de gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik bilgi verildikten sonra iletişim konulu atölye çalışmaları yapıldı.

Seminer, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından yıllık çalışma videosu ve sinevizyon gösterisinin izlenmesi ile devam etti.

Açılış konuşmasında“İzmir İl Milli Eğitim Müdürümüzün hassasiyet ve talimatı ile siz değerli şube müdürlerimizle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz.” diyen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, gün boyu sürecek olan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Biz Büyük Bir Eğitim Ailesiyiz

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi seminerde yaptığı konuşmada İzmir eğitim camiasının büyük bir aile olduğunu vurgulayarak bu ailenin bir parçası olan şube müdürlerine de katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Yahşi “Bu ailenin mutfağında olan, canhıraş bir şekilde çalışan şube müdürlerimizle birlikte önemli bir görevi yerine getiriyoruz. Şube müdürlüğü yaptığım dönemde yaşanılan sıkıntıları biliyorum. Yaptığınız projelere, dertlendiğiniz konulara vakıfım. Görevimin başındayken hiçbir zaman ümidimi kaybetmedim. Sadece samimiyetimi kuşanarak çıktığım yolda bu ülkeye ve bu ülkenin çocuklarına inandım. Şube müdürleri; bir ilçenin huzur iklimini, barışını sağlayan, yön veren kişilerdir ve üzerlerine düşen ciddi sorumluluklar olduğunu düşünüyorum.  Çalışan, çözüm odaklı  olan, rutinden uzak duran, yeni fikirlere açık, iletişimi güçlü ama en önemlisi yaptığı işi gönül işi olarak benimseyen, dili ,sevgi dili olan idareciler bu ülkeyi daha iyi yerlere taşıyacaktır. Sürekli olarak ben nasıl daha iyi hizmet ederim, koşarım diyen ve bunu için dertlenen, problemleri azaltan, emir ve talimat ile değil diyalog ve ikna yöntemiyle iletişim kuran insanlara ihtiyacımız var.” dedi.

Devlet yüceliyor, millet kazanıyor, sizler de huzurlu oluyorsunuz

Konuşmasında iletişimin önemini vurgulayan Ömer Yahşi,” Birkaç üniversite bitiren bir eğitimci olarak diyorum ki başarılı çalışmanın en temel unsurlarından biri iyi bir iletişimdir. İletişimi güzel olan, diyaloğu güzel olan eğitimci, öğrenciden öğretmene, kantinciden sivil toplum kuruluşlarına kadar iyi bir iletişim dili kullanmaya özen gösterirse başarılı olmaması imkansızdır. Ben anlamam, ben yapamam dili yerine ben öğrenirim yaparım dilini kullanan, çözüm üreten insanların daha başarılı olduğunu görüyoruz.  Hepimiz öğretmeniz, şube müdürü olsak da gerektiğinde ihtiyaç duyulan her alanda çalışabilmeliyiz. İnşaattan engelli öğrencilere kadar geniş bir yelpazede her konuda bilgi sahibi olmalıyız. İşinizi temiz ve dürüst bir şekilde yaptığınız sürece devlet yüceliyor, millet kazanıyor, sizler de huzurlu oluyorsunuz.”dedi.

Yahşi, “Bizler bir iş mi var yapılacak, odun var mı kırılacak, yol var mı yürünecek diyen insanlarız. Huzur içerisinde daha çok çalışan, koşan, terleyen mesai arkadaşlarımla çok büyük yollar kat edeceğimize inanıyorum. Mutlaka sıkıntılar olacaktır. Bunları aşmanın yolu uyum, ahenk, koordinasyon içinde takım çalışması yapabilmekten geçer. İşini dert edinen, hayaller kuran, farkındalık oluşturan, rutine talip olmayan, vizyoner yöneticiler ile İzmir daha da büyüyecek. Bu dönemde ilimizde tekli eğitime geçişe büyük önem veriyoruz. Özellikle tekli eğitime geçememiş ilçelerde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.”sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

İzmir’de yapılan çalışmalara da değinen Yahşi, özel eğitime ihtiyaç duyan 3300 öğrencinin okula kazandırıldığını bu arada meslek liselerinin sayısını yüzde ellinin üzerine çıkardıklarını ifade etti.

İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın

“ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın mantığı ile hareket ediyoruz.” sözüne atıfta bulunan  Yahşi, “ Bu işin sırrı iyi iletişim, iyi diyalog ve samimi bir yürüyüş. Bizim kuşanacağımız sadece annelerimizden öğrendiğimiz irfan ve ahlaktır. İzmir’in çocuklarına heyecan ve ruh katmak için çıktığımız bu yolda vatanını, bayrağını, ailesini tüm değerlerin üstünde tutan, sahip çıkan bir neslin yetişmesi için durmadan, yorulmadan, yılgınlığa kapılmadan çalışmalıyız. Biz bu ülkenin çocuklarının, devletimizin, milletimizin tarafındayız; biz ömrümüzü insana adadık.” dedi.

Ömer Yahşi “ Dünyanın en iyi eğitim politikalarını uygulayan ülkelerde özellikle gördüğümüz şey disiplin yaklaşımlarıdır. Okulda, ilçede, evde, kendi içimizde disiplini sağlamalıyız. Servis, kantin, yurt ve kursların takibini çok dikkatli yapmanızı özellikle vurguluyorum. Ayrıca rehberlik çalışmalarına, taciz ve uyuşturucu ile mücadeleye özen göstermenizi istiyorum. Öğrencilerimizi yetiştirirken akademik başarının yanı sıra kültürel, sosyal sportif faaliyetleri ihmal etmemeliyiz. Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımları önemsiyoruz. İzmir, Tübitak ve Yeşilay ile ilgili başvurularda da Türkiye genelinde diğer büyük şehirlerin önüne geçmiştir. Gençlimizin daha sağlıklı yetişmesini sağlamak için daha interaktif olacağız ve daha fazla bir araya geleceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı

Yönetişim Seminerinin öğleden sonraki bölümünde üç ayrı salonda üç ayrı gruba ayrılan şube müdürlerine “Etkili iletişimin önemi, Ekip olmakta etkili iletişimin önemi, İletişim Engelleri” gibi başlıklar altında aktif öğrenme teknikleri kullanılarak atölye çalışması yapıldı.             

Gözümüzle Olduğu Kadar Kalbimizle de Bakalım

Yönetişim Seminerinin ikinci gününde yapılan toplantıda söz alıp değerlendirmeler yapan ilçe şube müdürleri; birbirlerini daha iyi tanımak, iletişim kurmak ve takım çalışmasının önemi konusunda verimli çalışmalar yapıldığı ve bu etkinliklerin devamı konusunda görüş birliğine vardılar.

Kapanış konuşmasında seminerin değerlendirmesini yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi; “Bu seminer mevzuat çalıştayı değil, bu program formel değil, enformel bir çalışmadır. Amacımız; arkadaşlar merhaba, beraber çalışıyoruz. Birbirimizin yüzüne gözümüzle olduğu kadar kalbimizle de bakalım ve birbirimizle iletişim halinde olalım. İşimizi en iyi şekilde yapalım.” diyerek eğitim yöneticileri arasındaki iletişimin önemini vurguladı.

Seminerin sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve ilçe şube müdürleri bir araya gelerek aile fotoğrafı çektirdiler.

 

 

 

 

12-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.