İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sokaktaki Canları Unutmadı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sokaktaki Canları Unutmadı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, e-derginin bu ayki sayısını, öğrenci ve öğretmenlerden yoğun ilgi gören okulların sokak hayvanlarını sahiplenme çalışmasına ayırdı.

Konak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hülya Cebeci ile 'Sokak Hayvanları Üzerine Bir Söyleşi' ve 'Hayvan Besleme ve Sahiplenmenin Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Olumlu Etkileri' üzerine uzman psikolog görüşlerine de yer verilen e-dergide, pek çok sokak hayvanına yuva olan okullar geniş yer buldu.

 

Doğa ve hayvan dostu pek çok çalışmayı hayata geçiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  iki yıldır yürüttüğü 'Her Okulun Minik Bir Dostu Var' projesiyle sokakta yaşayan hayvanlara sahip çıkıyor. Bu konuda yapılan tüm çalışmaları e-derginin bu ayki sayısında toplayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün projesi kapsamında, okullarda sokak hayvanları için bakım ve beslenme noktaları oluşturuldu. Okulların bahçesinde ve çevresinde sokak hayvanları ile ilgilenen öğretmen, öğrenci ve velilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

 

Proje İlk Olarak 'Tombi' ile Ses Getirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün iki yıldır yürüttüğü 'Her Okulun Minik Bir Dostu Var' projesi, ilk olarak Bayraklı Ticaret Borsası İlkokulu tarafından sahiplenilen 'Tombi' ile ses getirdi. Başlarda okul bahçesinde bakılan 'Tombi', öğrencilerin isteği üzerine sınıfa alınmıştı.  Ulusalda olduğu kadar uluslararası basında da geniş yer bulan Tombi'nin hikâyesi, sokak hayvanlarının yaşadığı pek çok soruna dikkat çekerken yürütülen projeyle İzmir'deki okullar, bu konuda çok daha duyarlı davranmaya başladı.


'Çocuklar Üzerinde Olumlu Etkisini Gördük'

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, sokak hayvanlarının okullar tarafından sahiplenilmesi çalışmasının, tüm veli, öğretmen ve bilhassa öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü söyledi. Yahşi, yaptığı açıklamada "Okul açılışıyla birlikte İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak e-dergimizin bu ayki sayısını; sokakta yaşayan sahipsiz hayvanları sahiplenen, onlara yuva olan okullarımıza ayırdık. Artık hemen her okulumuzun sahiplendiği ve sorumluluğunu aldığı sokak hayvanları var. Öğrencilerimizin okulda hayvanlarla bir arada olması ve onların sorumluluğunu üstlenmeleri, evlatlarımızda merhamet duygusu uyandıran en önemli unsurlardandır." dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, insan ve doğa sevgisinin temelinde hayvan sevgisi olduğuna inandıklarını kaydeden Yahşi, "Hayatın her alanına dokunan eğitimciler olarak bizler, okullarımızda sadece akademik başarıyı hedeflemiyoruz, önceliğimiz vicdan ve merhamet sahibi iyi insanlar yetiştirmek. Yaşadığı toplumu güzelleştiren, canlı cansız herkesin hukukunu gözeten bir medeniyetin evlatları olarak öğrenci ve öğretmenlerimizin bu konuda güzel bir ses vermeleri ve hassasiyet göstermelerinden dolayı çok mutluyuz. Sokak hayvanlarının barınma, beslenme ve sağlık sorunlarına çözüm üretmeleri, öğrencilerimizin sorumluluk duygusunu geliştirirken çevreye karşı daha duyarlı olmalarını da sağlıyor. Bu çalışmanın çocuklarımız üzerinde olumlu etkilerini gördük." dedi.

Hem öğrencilerin hem de hayvanların sağlığı ve hijyeni açısından okulda bakılan tüm kedi ve köpeklerin, düzenli olarak veterinere götürülerek parazit bakımı ve tüm aşılarının yaptırıldığını ifade eden Yahşi, bu sayede öğrencilerin doğa, insan ve hayvan sevgisini bir arada yaşadıklarını belirtti.

 

Okuyucular, öğrencilerin ve öğretmenlerin can dostları ile kurdukları dostlukları verilen linkten ziyaret edebilecekler.

 

7.Sayıya ulaşmak için tıklayınızhttps://izmir.meb.gov.tr/dosyalar/e-dergi/007-sayi/mobile/index.html

 

13-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-201913-09-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.