İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenleri Akademisyen Yazar Sefer Darıcı ile Buluşturdu

Bakanlığımız tarafından belirlenen genel hedefler kapsamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerine ilişkin üçüncü oturum “Bilinçaltı ve Subliminal Mesajlar Eğitimi” başlığı altında gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenleri Akademisyen Yazar Sefer Darıcı ile Buluşturdu

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

 

İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda, Akademisyen Yazar Sefer Darıcı’nın sunumuyla ilimizdeki 282 ilkokul ve ortaokulun rehber öğretmenine yönelik  “Bilinçaltı ve Subliminal Mesajlar” konulu seminer düzenlendi.

İzmir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Yiğit; milli eğitim camiasının kendini en hızlı geliştiren öğretmen grubu olan rehber öğretmenlerin istekleri doğrultusunda planlanan etkinliklerin üçüncü ayağında bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek seminerin çocuklarımızın bilinçaltı işgalinden okul aile işbirliği içinde kurtarılması için bir vesile olması temennisini paylaştı.

İnsanları Kandırmak, Kandırılmış Olduklarına İkna Etmekten Kolaydır

“İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle insanlar üzerinde subliminal mesajlar kullanılmaya başlanmıştır.” diyen akademisyen yazar Sefer Darıcı, günümüzde ülkelerin işgali yerine beyinlerin işgal edilmesinin daha kolay olduğunu vurguladı ve Mark Twain’in “İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten kolaydır.” sözüne atıfta bulundu.

Algı yönetiminde en büyük aktörün medya olduğunu söyleyen Darıcı, kendimizi korumak için medya okuryazarlığı konusunda bilinçlenmemiz gerektiğinin altını çizdi. Darıcı; ‘gören göz’ ve ‘algılayan göz’ arasındaki farkı belirttikten sonra çocuklara yönelik madde bağımlılığını özendirici mesajların yüzde yetmiş beşinin pazarlama teknikleriyle bilgisayar oyunları ve sosyal medya üzerinden yapıldığını ifade etti.

Bakıcısı Televizyon Olan Çocuğun Hayatı Film Olur

Konuşmasının devamında Darıcı; “Bilhassa çocuklarımızın bilinçaltına işlemek için bilgisayar oyunlarında, reklamlarda, dizilerde görsel ve işitsel olarak sembolik ögeleri çok fazla kullanıyorlar. Bilinçaltı uyaranların her zaman gizli olması gerekmez. Sürekli göz önünde olup tekrarlanan şeyler de bilinçaltında kodlanır ve sıradanlaşır. Buradan tüm ebeveynlere sesleniyorum: Televizyonları çocuklarınıza bakıcı yapmayın.” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu, seminerin sonunda değerli sunumlarından dolayı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlisi Sefer Darıcı’ya teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.