İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü PISA Çalıştayı Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü PISA Çalıştayı Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü PISA Çalıştayı Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 'PISA Sonuçlarının Okuma Kültürü Çerçevesinde Değerlendirilmesi Çalıştayı'nın ilk günü öğretmenlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

5-6 Mart tarihlerinde çevrimiçi olarak yürütülecek çalıştayda, PISA sonuçlarının okuma kültürü çerçevesinde değerlendirmesi yapılacak.

İki gün sürecek çalıştayda, açık uçlu sorularla ve beyin fırtınası tekniği ile katılımcıların fikirleri alınacak. Okuma kültürünü geliştirmek ve toplumun tüm katmanlarına yaymak amacıyla gerçekleştirilen çalıştayda, paydaşların katılımıyla yapılacak çalışmalarla ilgili bir yol haritası belirlenecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Seçkin Aydın,  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Sever, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün gibi birbirinden değerli isimlerin konuşmacı olduğu çalıştaya, okul öncesinden orta öğretime kadar tüm kademelerde görev alan öğretmenler büyük ilgi gösterdi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Türkiye'nin PISA 2015'e göre ortalama puanını en çok arttıran ikinci ülke olduğunu vurguladı. PISA'nın, ülkelerin eğitim politikalarını değerlendirmesi açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yahşi, uygulanan sınavın, okuma kültürünün çocuklar üzerindeki olumlu etkisini net bir biçimde gözler önüne serdiğini ifade etti.

"Yapılan araştırmalarda, kitap okumayan çocuklar, normal bir cümleyi 45 saniyede anlarken kitap okuma kültürü edinmiş çocuklarda bu süre 13 saniyeye kadar düşmüştür." diyen Yahşi, okuma kültürünün, eğitim yolculuğundaki en önemli konulardan biri olduğunun altını çizdi.

"Dilimizi Korumak,  Kültürümüzü Korumaktır"

"İyi eğitilmiş genç nüfus, ülkemiz için en büyük zenginliktir. Bu da, evlatlarımıza okuma kültürünü aşılamaktan geçer. Dilimizi korumak,  kültürümüzü korumaktır. Cemil Meriç'in dediği gibi  "Kamus, bir milletin hafızası, yani kendisi; heyecanıyla, hassasiyetiyle, şuuruyla. Ortak hafızamız kamus, namustur." diyen Yahşi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kalbi selim, aklıselim, zevki selim bireyler yetiştirirken onlara düşünmeyi ve sorgulamayı da öğretme hedefinde olduklarını dile getirdi.

Okuma alışkanlığının kazanılmasında rol oynayan en önemli faktörlerin başında aile, okul ve çevre konularının geldiğini söyleyen Yahşi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konularda yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın verimli geçmesi temennisinde bulunan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, çalışmada destek veren tüm akademisyenlere, yayınevlerine, yazarlara ve öğretmenlere teşekkür etti.

05-03-202105-03-202105-03-202105-03-202105-03-2021

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.