İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi Etkinliğinde Eğitimciler ile Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u Bir Araya Getirdi

Kültürel değerlerin konuşulduğu toplantı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşti.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi Etkinliğinde Eğitimciler ile Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u Bir Araya Getirdi

Bir çok eğitimci ve STK temsilcisinin heyecanla dinlediği konferansta Dursun, yok olmaya yüz tutan kültürel değerlere değindi.  Kültürümüzde selamlaşmanın önemini vurgulayan Dursun,  kültürümüzde yer alan selamlaşmalardan örnekler vererek kültürel ahlakımızın da ne denli önemli olduğuna ve detaylara dikkat çekti.

Kültürel mirasın önemini altını çizerek vurgulayan Dursun, Topkapı Sarayında ve Ayasofya Müzesinde görev yaptığı süreçte karşılaştığı ince detaylara değindi. Selamlaşmanın küçükten büyüğe, hal hatır sormanın ise büyükten küçüğe olduğunu örneklendirerek selamlaşma adabından bahseden Dursun, kültürümüzün ana unsurlarından birisinin sohbet olduğuna da vurgu yaparak sohbet erbabı kişilerin Osmanlı sarayında yer aldığını söyledi.

Selamlaşma, sohbet ve sohbet adabının iletişimi güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Dursun, kültürümüzde her ince detaya dikkat edildiğini ince elenip sık dokunularak oluşturulduğunu ifade etti.

Ayasofya Müzesinde bulunan kapı tokmaklarından örnek veren Dursun, kapı tokmaklarında  “Ya Fettah” yazısının olduğunu söyledi. Bu yazının amacının, Allah’ın Esma-ül Hüsna’sından yola çıkılarak hem Allah’ın adını anmak hem de kelime karşılığından yola çıkılarak fetih ve açma anlamı olduğunu söyledi. Aynı zamanda fethin “Kapıyı Açan Fatih” anlamına geldiğini de ifade eden Dursun, “Öyle bir medeniyete sahibiz ki kapı tokmağına bile ne yazılacağını düşünmüş bir kültürümüz var.” dedi.

Ülkemizin temel derdinin eğitim olduğunu kaydeden Dursun,  eğitimde ortaöğretime önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Eğitimin ve eğitimcinin nasıl olması gerektiğine de değinen Profesör Dr. Dursun,  “Çok sağlam, ayakları yere basan bir gençliğe ihtiyacımız var. O bakımdan, Millî Eğitim Bakanlığı’na çok fazla iş ve sorumluluk düşüyor.  Vasıflı adamlar yetiştirmek, ülkenin geleceği için çok önemlidir. Vasıflı adam yetiştirilmesi sorununu öğretmenlerle birlikte çözeceğiz.  Öğretmen yetiştirilmesinde kişilerde öğretmenlik nosyonun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Gazetecilik, öğretmenlik gibi, bazı meslekler Allah vergisidir. Kişinin içinde bu nosyon yoksa o mesleği hakkı ile icra edemez. Öğretmenler, öğrencilerde sonsuz öğrenme isteği uyandıran kişiler olmalıdır. Öğretmenlerde de son nefesine kadar öğrenme ve öğretme isteği olmalıdır.  Anahtar kelime ‘Aşk’ olmalıdır.  Öğrenme ve öğretme aşkı. Eğitim, bilgiyi aktarma işi değildir.  Eğitim aynı zamanda talim ve terbiye demektir.”  diyerek Mimar Sinan’ın eserlerindeki mükemmellikle beraber Mimar Sinan’ın şahsi özelliklerini de örneklerle anlattı.

Dursun “Ezbere dayalı eğitimin bir kıymeti yoktur.  Çocuklarımızı sıradan ve sürüden olmaktan çıkarmalıyız.  Onları nevi şahsına münhasır kendi özelliklerinin farkında, bağımsız düşünme yeteneğine sahip bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Evlatlarımız, sınıfa bilgiyi hapsetmeyen, sınıfın ötesinde bilgiye ulaşmaya çalışan bireyler olsunlar. Can kulağıyla dinleyip can gözü ile görsünler.  Bilgi merakını uyandırmalıyız.” dedi.

Dursun,  dilimizde mevcut olup günümüzde anlamını yitiren kelimelere ve kavramlara da atıfta bulunarak özellikle aşk, muhabbet, mürüvvet, müdavemet sözcüklerinin üzerinde durdu.

 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’u İzmir’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Profesör Dursun’un öğrenci ve öğretmenlerle bilgi paylaşımında bulunmasını arzu ettiği için böylesi faydalı bir eğitim etkinliğini planladıklarını ifade etti. Katılımları için Dursun’a teşekkür eden Yahşi, kendisine plaket takdiminde bulundu.

20-02-201820-02-201820-02-201820-02-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.