İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademileri Kapsamında " Öğrenme ve Öğrenme Güçlükleri" Semineri Gerçekleştirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademileri Kapsamında

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimince düzenlenen Mesleki Gelişim Akademileri kapsamında öğretmenlere yönelik "Öğrenme ve Öğrenme Güçlükleri" semineri gerçekleştirildi. İzmir Kız Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen seminere; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Şube Müdürü Zeynep Başdaş ve 250 öğretmen katıldı. Nöroloji uzmanı Dr. Olcay Karaca tarafından verilen " Öğrenme ve Öğrenme Güçlükleri" başlıklı seminerde "Her öğrenci özeldir ve her çocuk başarabilir" düşüncesinden yola çıkıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Nöroloji Uzmanı Dr. Olcay Karaca'nın Öğrenme Güçlükleri, Disleksi alanında 2 önemli eseri bulunuyor. Online platformda disleksi eğitim sistemi üzerinden bilişsel müdahale programları eğitici eğitimleri gerçekleştiren Karaca bu seminerde; Sınıf öğretmenleri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul öncesi ve Özel Eğitim Öğretmeni branşlarında 250 öğretmene "Öğrenme ve Öğrenme Güçlükleri" eğitimi verdi. Seminerde "Her öğrenci özeldir ve her çocuk başarabilir" düşüncesi ile hareket edilerek öğrencilerle çıkılacak öğrenme yolculuğunda ihtiyaç duyulabilecek bilgileri paylaşan Karaca ayrıca nörobilim ışığında güncel bilgiler sundu.

Seminerde "İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli yeteneğin öğrenme" olduğu bilgisinden yola çıkarak farklı öğrenme ve farklı düşünme stilleri olsa da tüm öğrencilerin başarılı olmayı hak ettikleri vurgulandı. Öğrencilerin gerçek potansiyellerine ulaşmaları için etkili, bilimsel, yenilikçi ve uygulanabilir programlara, materyallere ve kaynaklara ihtiyaç olduğunun altı çizildi. Öğrenme güçlüklerinin kendisini okuma, yazma ve matematik alanlarında gösterdiği, bu alanların tek tek görülebileceği gibi hepsi bir arada da olabileceği anlatıldı. Öğretmenlerin eğitim sürecinin değişik aşamalarında, özel gereksinimi olan öğrencilerin farkına varabilmesi ve bu öğrenciler için doğru yönlendirmelerde bulunabilmesi, doğru kararlar vermeye hizmet edecek bilgileri elde etmesi için gereken değerlendirme aşamaları hakkında bilgi verildi. Okul öncesi dönemden itibaren çocuklarının bu özelliklerinin bilinmesi, belirtilerinin izlenmesi, öğrenme bozukluğu riski taşıyan çocukların fark edilmesinde öğretmenin kilit rolü vurgulandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mesleki Gelişim Akademisi kapsamında farkındalık yaratan çok başarılı öğretmen eğitimleri verdiklerini söyledi. Yentür, bir işte doğru karar vermenin, doğru adımlar atmanın çok önemli olduğunu ancak öğretmenlikte ortaya konulan proje ve çalışmaların takip edip sonuçlandırıldığı zaman bir anlam ifade ettiğini söyledi. Alınan eğitimlerin farkındalık ve değişim yönünde yapılacak paylaşımlara vesile olduğu zaman kıymetli olacağını vurgulayan Yentür, Özel Eğitim alanında yapılan çalışmaların aile ortamında bir karşılık bulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Yentür, Nöroloji uzmanı Dr. Olcay Karaca'ya, emeği geçenlere, katılımcılara emek ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

31-05-202331-05-202331-05-202331-05-202331-05-202331-05-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.