İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Mesleki Eğitim Merkezi Programı Yol Haritası' Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Mesleki Eğitim Merkezi Programı Yol Haritası' Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Mesleki Eğitim Merkezi Programı'nın yaygınlaştırılması amacıyla toplantı düzenledi.

'Mesleki Eğitim Merkezleri Yol Haritası Toplantısı'na Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi ve Şube Müdürü Alaaddin Bayat'ın yanı sıra İzmir'de bulunan mesleki eğitim merkezi müdürleri ve mesleki eğitim programı uygulayan meslek lisesi müdürleri katıldı. Toplantıda 'İzmir Mesleki Eğitim Merkezleri (Mesem) Yol Haritası' hakkında bilgi verildi.

İzmir'de 16 Mesleki Eğitim Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerin dışında ayrıca 120 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Mesleki Eğitim Programı açıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki ve Teknik Eğitim stratejisi doğrultusunda mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısının arttırılmasını hedefliyor. Ayrıca 'Mesem Yol Haritası' ile açık lise ve mesleki açık öğretim lisesine devam eden ya da okula devam etmeyen öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmesi amaçlanıyor.

Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık programı, ustalık programı ve diploma telafi programı uygulanıyor. Buna göre mezunlar da fark derslerini tamamlayarak 'Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması' alabiliyor. Mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrenciler, diğer örgün eğitim kurumlarındaki öğrencilerin faydalandığı tüm haklardan faydalanıyor; okudukları alan ve dalda diploma, ustalık ve kalfalık belgesinin yanı sıra teknisyenlik ünvanı alıyor. Mezunlar, işyeri açma belgesinin dışında Europass belgesine ve aldığı/başardığı modülleri, dersleri gösteren belgeye de sahip oluyor. Sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınan öğrencilerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanmakta olup ücretlerinde ise 'Devlet Katkısı' ödeniyor. Mesleki eğitim merkezleri, Türkiye'de ihtiyaç duyulan vasıflı ara insan gücünün süratli, ekonomik ve etkin bir şekilde karşılanmasına önemli katkı sağlamanın yanında öğrencilerine istihdam garantisi de vermektedir.

11-12-202111-12-202111-12-202111-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.