İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Matematik Öğretimi Çalıştayı' Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü  'Matematik Öğretimi Çalıştayı' Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında çalışmalarına başladı. Bu kapsamda düzenlenen 'Matematik Öğretimi Çalıştayı', İzmir Atatürk Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Çalıştay, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür,Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, Demokrasi Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Savaş, akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla başladı.  

Çalıştaya  İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Şube Müdürü Mevlane Akdeniz, ilçe milli eğitim müdürleri, Dokuz Eylül Buca Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Özel Yetenekliler Eğitimi Anabilim Dalı Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu ve Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Meltem Gökdağ Baltaoğlu, Ege Üniversitesi  Fen Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Ana Bilim DalındanProf. Dr. Bayram Şahin, Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi EğitimiAnabilim DalındanDoç. Dr. Sibel Sönmez, , Topoloji Ana Bilim DalındanDoç. Dr. Ayşegül Çaksu Güler ve Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Elgin Kılıç, İzmir Demokrasi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bahar Dinçer, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Matematik Eğitimi Anabilim DalıDr. Öğretim Üyesi Aysun Nükhet Elçikatıldı.

İzmir'de Matematik Seferberliği Başladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Matematik Öğretimi Çalıştayı; Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında tüm okul türlerinin içinde bulundukları koşulları daha da iyileştirmek adına matematik öğretimi alanında İl Milli Eğitim Müdürlüğü düzeyinde uygulama yeri bulabilecek strateji ve projelerin oluşturulması hedefleniyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm kurum/okul türlerinde görev yapan idareci ve öğretmenlerin alan uzmanlığı bakış açısıyla İzmir'in eğitimine yön vermek için bir arada olmayı kapsıyor.

İzmir'de tüm eğitim paydaşları Milli Eğitim Bakanlığının öncelikleri ve hedefleri doğrultusunda başlatılan matematikte öğrenme yaklaşımını değiştirecek olan "Matematik Seferberliği" ne yönelik yapılacak çalışmaları ve ele alınacak projeleri görüşmek ve İzmir'de yol haritasını belirlemek için İzmir Atatürk Lisesinde bir araya geldi.

İstiklal Marşının okunmasının ardından çalıştay ile ilgili bir tanıtım videosu izlendi. Ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan çalıştayın amaç ve içeriği ile ilgili bilgi verdi.

Matematik Öğretmeni Alican Güllü yaptığı konuşmada; matematiği icat etmediğimizi ama onu kendimize göre anlamlandırdığımızı, bu anlamlı halini öğrencilere nasıl aktarabileceğimizi ve matematiği hayatta nasıl yararlı bir şekilde kullanabileceğimizi değerlendirmek için bu çalıştayda olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Matematik Öğretmeni Melin Getizmen Yeşil, öğrencilerin özellikle erken çocukluk döneminde matematiği hayatın neresinde kullanacaklarına dair sorduğu sorulara somut cevaplar bulmak adına çalıştayda yer almaktan mutlu olduğunu ifade edip emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir Demokrasi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Savaş; Yaşamda disiplinler arası öğretilenlerin yeri çocuklara kazandırılabilirse eğitim adına her şeyin kolaylaşacağını ifade etti ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, bir matematik eğitimcisi olarak bu çalıştaya katılmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan seferberliğin önemine değinen Güzel, üniversite olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içinde olduklarını ve öğretmen adayları ile birebir sahada çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Matematik Öğretimi Çalıştayı ile Kelebek Etkisi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; konuşmasına çalıştayın 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 101.yıl dönümüne denk gelmesinden dolayı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u, İstiklâl ve istikbal mücadelemizde büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anarak sözlerine başladı. Gençleri geleceğe hazırlamanın en büyük sorumlulukları olduğunu vurgulayan Yentür, Milli Eğitim Bakanlığının Matematik derslerini keyifli hâle getirerek öğrenmeyi kolaylaştıracak 'Matematik Seferberliği'ne İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bütün imkanları ile dahil olduklarını, tüm okul türlerinin içinde bulunduğu koşulları daha da iyileştirmek üzere çalıştıklarını belirtti. Hakkari Bilim Sanat Merkezinden başlayarak, İzmir ve Hakkari arasında Matematik Olimpiyatları paylaşımına başladıklarını vurgulayan Yentür, katılımcıların Matematik Seferberliği için belirtecekleri görüş ve tavsiyelerin çok kıymetli olduğunun altını çizdi. Yentür konuşmasını; ''Bugün sunacağınız katkı, kelebek etkisi ile Türkiye'ye yayılacaktır.'' sözleri ile bitirdi.

İzmirli Eğitimciler Yol Haritası Çiziyor

'Matematik Öğretimi Çalıştayı'nda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bir yıllık eğitim öğretim iş takvimine dahil edilip süreç içerisinde etkin olarak kullanılacak stratejiler/projeler/ faaliyetler alanında uzman katılımcıların görüş ve önerileri alınarak belirlendi. Çözüm önerileri yol haritasına dönüştürüldü. İki oturum şeklinde gerçekleşen çalıştayda; öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini artırmak, öğrencilerin matematiği severek öğrenmeleri ve matematiği yaşama uyarlamaları hedeflendi. Bireylerin sıra dışı problem çözme, sistematik düşünme, mantıksal akıl yürütme süreçlerini kullanma, tahminde bulunma becerilerinin, özellikle matematik alanındaki bilgi ve beceri gelişimi ile güçlendirilebileceği gerçeğinden yola çıkıldı. Matematiğin soyut bir ders olmaktan çıkarılarak matematiksel okuryazarlık becerilerini geliştirebilmeleri, öğrencilerin matematik dersinde öğrendikleri bilgileri ve kazandıkları becerileri günlük hayatta kullanabilmeleri,  matematiksel akıl yürütme süreçlerini yaşamında ve diğer alanlarda kullanarak karşılaştığı problemleri çözümleyebilmeleri, matematiği soyut bilgi yığınından çıkarıp günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kalıcı ve severek öğrenmelerini sağlayacak yol ve yöntemlerin, çözüm yollarının belirlenmesi, yaşama geçirilmesini sağlayacak yol haritasının oluşturulması için yapılabilecekler gündeme getirildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün matematik alanındaki çalışmalarına yön vermek ve çalışmaların sahiplenilmesi amacıyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okul/kurum matematik öğretmenleri, disiplinler arası çalışmaları destekleme amaçlı beden eğitimi, bilişim teknolojileri, edebiyat, müzik, Türkçe, sınıf ve okul öncesi öğretmenleri olarak belirlendi. Masa konu başlıklarındaki alan uzmanları Matematik alanında doktora, yüksek lisans yapmış veya yenilikçi uygulamaları derslerinde uygulamış matematik öğretmenleri, alanında doktora ve yüksek lisans yapmış farklı branş öğretmenleri ile değerlendirildi. Her masada aynı zamanda ilçe zümre başkanları ve öğrenciler de hazır bulundu. İlk oturumda; Özel Yetenekli Bireyler İçin Matematik Öğretimi, Materyal Geliştirme, Matematikte Hikayeleştirme, Müzikle Matematik Öğretimi, Teknoloji Destekli Matematik Öğretimi, Yaratıcı Drama ve Oyun Tabanlı Matematik Öğretimi, İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Eğitiminde Stratejiler ve Değerlendirme olmak üzere sekiz temaele alındı. Çalıştayın ikinci oturumunda ise katılımcılar çözüm önerileri ve projelerin belirlenmesi için görüş alışverişinde bulundu.  Çalıştay; grup çalışmalarının sunumu ve değerlendirmesi ile sona erdi.

12-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-202212-03-2022 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.