İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça İle Eğitimcileri Buluşturdu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Mesleki Gelişim Akademisi, konularında uzman olan kişilerle eğitimcileri bir araya getirmeye devam ediyor. Kudüs ve Kudüs’ün İslam tarihi açısından öneminin konuşulduğu toplantı,İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşti.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça İle Eğitimcileri Buluşturdu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile eğitimcileri buluşturdu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Mesleki Gelişim Akademisi, konularında uzman olan kişilerle eğitimcileri bir araya getirmeye devam ediyor. Kudüs ve Kudüs’ün İslam tarihi açısından öneminin konuşulduğu toplantı,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşti. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, rektör yardımcısı, STK temsilcileri ve eğitim yöneticileri de katıldı.

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.  Yahşi, “Sayın rektörün Kudüs ve Selahaddin Eyyubi üzerine çok kıymetli çalışmaları var. Son dönemde özellikle kendi coğrafyamızın dışında Filistin ve Kudüs meselesine çok daha sağlam bir bakış açısı ile bakan ve oranın bizim için ne anlam ifade ettiğini ortaya koyan yaklaşımı ile hocamız çok kıymetli bir isimdir. Beş defa Kudüs’ü ziyaret etmiş, o toprakları görmüş, o atmosferi teneffüs etmiş biri olarak, o toprakların bizim için ne anlam ifade ettiğini biliyorum. Kendi tarihimizi, kendi kodlarımızı bilmediğimiz müddetçe geçmişi geleceğe taşımamızın mümkünatı yoktur. Bu anlamda tarihimize ve kültürümüze hakim olmak, geçmişi iyi okumak ve öğrencilerimize bunu öğretmek çok önemlidir. İyi bir tarih bilgisi, iyi bir coğrafi bilgisi, iyi bir medeniyet bilgisi önümüzdeki dönemlerde kurulabilecek küresel oyunları bozmak anlamında zaruridir. Bizim işimiz insan yetiştirmek. Bunun için de beslenmemizi en iyi biçimde yapacağız. Bu nedenle alanına hâkim önemli isimleri eğitim camiamız ile bir araya getirmeye devan edeceğiz” dedi

Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Kudüs’ün İslam alemi için öneminden bahsederek başladığı konuşmasında Peygamberler şehri Kudüs’ün geçmişinden de söz etti. Ağırakça, “Kudüs deyince normal bir şehir akla gelmemelidir. Cenabı Allah’ın Hz Peygamber Aleyh Selama onu adeta mükâfatlandırmak için İsra ve Miraç hadisesini yaşattığı yerdir. Resulünü Mescidi haramdan Mescidi Aksa’ya götüren Allah, bütün eksikliklerden münezzehtir. Cenabı Allah bu kutsal yer için etrafını mübarek kıldığımız mekân diyor. Uhrevi hayatı peygamberimize anlatmak üzere Cenabı Allah peygamberimizi Miraç ile mükâfatlandırmıştır” diye konuştu.

“Kudüs yeryüzüne adeta indirilmiş bir şehirdir” diyen Ağırakça, şöyle devam etti: “Hz Peygamber, 23 yıllık peygamberlik hayatının 14 yılında Mescidi Aksaya yönelip namaz kılmıştır. Miraç olayı Müslümanların Kudüs’e sahip olduklarının bir göstergesidir. Hz Adem’den günümüze kadar bu mescit ile ilgili bir çok bilgiye sahibiz. Bu bilgilere baktığımızda Mescidi  Aksa’nın İslamiyet’teki yeri ve önemini daha iyi anlıyoruz.”

Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs için yaptıklarına ve onun döneminde yapılanlara değinen Ağırakça, “İlmin ve maneviyatın zirvesindeki o dönemde Haçlı ordularıyla Avrupa gözünü bu bölgeye dikmişti. Selçukluların bu dönemde iç çatışmalar ile uğraşması neticesinde bölge savunmasız kalmıştı. Haçlılar 1099 yılında büyük katliamlar yaparak Kudüs’e girdiler. 200 bin kişinin o zaman katledildiği anlatılır. Ancak Selahaddin Eyyubi ordusu Kudüs’ü ele geçirdiğinde Haçlıların yaptığı katliama, katliam ile karşılık vermemiştir. Ele geçirdiği toprakların yüzölçümü kilometrelerce kareyi bulan Eyyubi, son derece mütevazidir, hatta bir sarayı yoktur. Tam İslam’a uygun bir komutan ve devlet adamıdır. Eyyubi’den yadigar olan bu şehir, kıymetli bir mirastır. Kudüs Mekke ve Medine’den sonra bizim üçüncü kutsal beldemizdir” ifadelerini kullandı. Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşması için Müslümanların daha çok çalışması gerektiğini ifade etti. Ağırakça, “Kudüs’e karşı sorumluluğumuzu vicdanlarımızda hissetmeliyiz. Yeni nesle bu kutsal kenti ve önemini daha iyi anlatmak hepimizin görevidir” dedi.

Ülkemizin son derece güçlü ve büyük bir ülke olduğunun altını çizen Ağırakça, yeni nesle milli ve manevi değerlere sahip çıkan bu ruhun hakim olması gerektiğini ifade ederek, “Güçlü, eğilmeyen, dik duran bu ruhu gençlere kazandırırsak, ülkemizi yeniden donatıp muhafaza ederiz” dedi. Katılımları için Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya  teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kendisine plaket takdiminde bulundu.

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.