İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karşıyaka´da "10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinliği" Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karşıyaka’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlikte öğrenciler, tek kişilik zeybek gösterisinin ardından tiyatral bir Mustafa Kemal Atatürk Oratoryosu sergiledi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karşıyaka´da "10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinliği" Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Karşıyaka Belediyesi Deniz Baykal Kültür Merkezi´nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Etkinliği düzenlendi. Tek kişilik zeybek gösterisinin ardından öğrenciler tarafından tiyatral bir Mustafa Kemal Atatürk Oratoryosu’nun sergilendiği etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Gaziler Derneği üyeleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği şiir ve öykü yarışmasında derece yapan öğrencilere ödülleri İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından takdim edildi.

Öğrencileri kutlayan Yahşi, “Mustafa Kemal Atatürk bütün umudunun gençlikte olduğunu özellikle vurgulamıştır. Onun hedef gösterdiği muasır medeniyet çizgisini daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden gençlik, aklın ve ilmin rehberliğinde milli ve manevi değerler ışığından çağdaş medeniyetlerin ilerisine geçme hedefini daima diri tutacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi İzmir’de de törenlerle anıldı.

İlk tören saat 08.45’te Cumhuriyet Meydanında düzenlendi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da hazır bulunduğu çelenk koyma töreninde duygulu anlar yaşandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenleri, Atatürk Anıtı´na çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saat 09.05´te sirenlerin çalınmasıyla başlayan iki dakikalık saygı duruşunda İzmir´de hayat durdu. Ardından İstiklal Marşı okunarak, bayraklar yarıya indirildi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız tarafından anıt defteri imzalandı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Gazi Mustafa Kemal’i anlamanın önemine vurgu yaparak; milli birlik, beraberlik ve bütünlüğün önemine dikkat çekti. Vali Ayyıldız, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Kurtuluş Savaşı´nı zafere ulaştıran, eşsiz komutan, dünya tarihine damga vurmuş ender şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 80. yılında milletçe, saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

Ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezinde düzenlediği törenin açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete uğurladığımız günün 80. yıl dönümünde onu bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”  dedi.

Yahşi sözlerine şöyle devam etti: “Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş ve uygar dünya içerisinde Türk milletinin hak ettiği yeri alması için hiçbir mücadeleden kaçınmayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mâl olmuş,  sadece bir asker değil aynı zamanda ileriyi gören bir devlet adamıdır. Aziz milletimiz kıyama kalkarak kutsal vatan toprağında hak iddia edenlere karşı en güçlü cevabı Kurtuluş Savaşı ile verdi. Her safhasında tarihte eşi görülmemiş bir kahramanlık destanına sahne olan İstiklal ve İstikbal Harbi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliği ile zafere ulaştı. Mazinin karanlık sayfalarına gömülmek istenen Türk milletinin kalbinden doğan güneşin adı artık Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tü. Her şartta milletine koşulsuz güvenen ve  ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.’ diyen bu büyük komutan ve devlet adamı milli iradeyi her şeyin üstünde tutarak, ülkemizi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmayı hedef göstermiştir. Milli egemenliğe ve onuruna doğrudan sahip olmanın kıymetini iyi bilen, varlığını milletine adayan, milli ve manevi değerlerin ışığında aklın ve bilimin öncülüğünde halkını bu ideal etrafında birleştirmeyi başarmış bir liderdir. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş ve uygar dünya içerisinde Türk milletinin hak ettiği yeri alması için hiçbir mücadeleden kaçınmamıştır. Rengini şehit kanından alan al bayrakta hilal yıldızı ile buluşsun ve ebediyetin göğünde ilelebet dalgalansın diye bir ömrü millet yoluna revan etmiştir. En büyük mirası olan cumhuriyetimizi, ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.’ ifadesi ile tanımlayarak sadece bölgesinde güçlü bir ülke değil mazlum milletlere de umut olan bir Türkiye idealini gerçekleştirme yolunda ilk adımı atmıştır. Gerek askeri dehası, gerekse aldığı insani ve vicdani kararlar ile Türk Milleti’nin kendi kaderini tayini noktasında güçlü bir irade ortaya koyarken ilhamını şanlı tarihimizden almıştır. “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyen Gazi Mustafa Kemal bütün umudunun gençlikte olduğunu özellikle vurgulamıştır. Onun hedef gösterdiği muasır medeniyet çizgisini daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden gençlik, aklın ve ilmin rehberliğinde milli ve manevi değerlerin ışığında çağdaş medeniyetlerin ilerisine geçme hedefini daima diri tutacaktır.”

Yahşi, “Bu düşüncelerle, vefatının 80. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Anma töreninde öğrenciler tarafından gerçekleştirilen ‘Mustafa Kemal Atatürk” adlı oratoryo izleyenlere duygulu anlar yaşatırken ‘Atatürk’ konulu kompozisyon, şiir ve resim dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

 

10-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.