İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İzmir Sana Kanım Feda” Projesinin Final Programını Gerçekleştirdi

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi arasında imzalanan protokolle 15 Temmuz Kahramanları anısına başlatılan “İzmir Sana Kanım Feda”  projesinde son durumu değerlendirmek ve yapılan başarılı çalışmaları onurlandırmak adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Salonunda final programı düzenlendi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İzmir Sana Kanım Feda” Projesinin Final Programını Gerçekleştirdi

06-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-2017

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök ve projeye özverili çalışmalarıyla katkı sağlayan okullarımızdan temsilcilerin katılımıyla düzenlenen programda konuşan Gök, İzmir genelinde 271 okulun bahçesine kurulan kan bağış merkezine veliler, öğretmenler ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Kampanya kapsamında 15 bin 981 başvuru sonucunda 13 bin 471 ünite kan bağışı toplandığını, öğrencilerin de kan bağışı konusunda bilinçlendirildiğini anlatan Gök, özellikle kadın bağışçı sayısının yüzde 13´ten yüzde 47´ye ulaşmasının sevincini yaşadıklarını bildirdi.

 

Ege Bölgesi´nin yıllık kan ihtiyacı 400 bin ünite

Ege Bölgesi´nin yıllık kan ihtiyacının 400 bin ünite olduğuna dikkat çeken Gök, "Ege Bölgesi´nde geçen yıl 345 bin 435 kişi kan bağışında bulundu. Bölgemizin hala kan bağışına ihtiyacı var. Bölgemizde bulunan 132 hastanenin kan ihtiyacının tamamını karşılıyoruz. Kan bağışı sayımız artarsa Ege ve Dokuz Eylül üniversite hastanelerinin de ihtiyacını karşılamak istiyoruz. İzmir Sana Kanım Feda kampanyası ile 15 bin yeni bağışçımız oldu." diyerek kampanyadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dr. Gök, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile başlattıkları kan bağışı kampanyasının 2017-2018 eğitim öğretim yılında da devam edeceğini aktardı.

 

Eğitimciler “Veren El”dir

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Eğitimciler hep "veren el"dir. Okul bahçelerinde vatandaşımızın yardımseverlik duygusuna bir kez daha şahit olduk. Kan bağış oranı İzmir´de yükseldi, diğer illerimize de destek olduk. “ dedi. Küçücük bebeklerden kaza geçirenlere, hasta olanlardan doğum yapanlara kadar ihtiyacı olan insanlara verilebilecek en hayati desteklerden birinin kan bağışı olduğunu ifade eden Yahşi, “ Kan alternatifi olmayan,  tek kaynağı insan olan bir tedavi aracıdır. Bu nedenle de vatandaşlarımızın düzenli kan bağışlaması çok önemli. Bir gün kendimizin ya da sevdiklerimizin de kana ihtiyacı olabilir. Yetersiz kalan kan bağışı konusunda toplumsal bilinci arttırmayı sosyal sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Çocuklarımızın da kültürel ve sosyal çalışmaların içinde olması onların gelişimine büyük katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

 

“İlham Kaynağımız 15 Temmuz Şehitleri”

Yahşi, “İlham kaynağımız, vatanımızın birlik ve beraberliği için kanını, canını vermekten çekinmeyen 15 Temmuz şehitleriydi. Aziz milletimizin yüksek ahlaki özelliklerinin başında gelen yardımseverlik duygusuna bu çalışmada bir kez daha şahit olduk. Ülke çapında örnek gösterilecek sonuçlar elde ettik.  Bütün bu çalışmalara rağmen ülke genelinde kan bağışı oranı hala istediğimiz seviyede değil.” diyerek bu konuda daha yapılacak çok şey olduğunun altını çizdi.

“İzmir Sana Kanım Feda projesinin amacına ulaşmasında protokolden öte yürek birliği yaptığımız Türk Kızılay’ı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök’e, azimli çalışmalarıyla projenin başarılı olmasına katkı sağlayan, bugün de aramızda olan okullarımıza ve onların değerli temsilcilerine tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. “ diyen Yahşi, eğitim ailemizin ve halkımızın desteğiyle bu tür projelerde İzmir’in adının hep zirvede kalacağı konusunda inancının tam olduğunu vurguladı.

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök projeyi sahiplenmesi ve desteklemesi konusunda hassasiyet gösterip takibinin yapılması ile bizzat ilgilenen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’ye teşekkür ederek plaket takdim etti.

Karşıyaka Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu müzik dinletisinin ardından kan bağışında bulunan okullara teşekkür belgeleri verildi, dereceye girmiş olan okullara bisiklet hediye edildi.

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.